TESE – Екстрация на сперматозоиди от тестисa. Тестиси – те са чифтен орган и се разполагат в скротума. Обикновено един развит тестис е с дължина около 4-5 cm, ширина – 3 cm и дебелина – 2 cm.
Тестисите имат овална или яйцеподобна форма. Тежат около 20-30 g. Отвън са обвити от плътна капсула, която образува отделни прегради във вътрешността на паренхима на тестиса, които го разделят на около 300 делчета. В тези делчета се намират семенните каналчета.
Основната функция на тестисите е да произвеждат сперматозоиди и полови хормони.
Образуването на сперматозоидите става в семенните каналчета, които заемат две трети от паренхима на тестиса. Сперматогенезата започва след 14 до 16 годишна възраст, като с напредване на възрастта намалява, но не изчезва. Сперматогенезата и жизнеспособността на сперматозоидите зависят пряко или косвено от функционалното състояние на вътрешната среда, от разстройството в обмяната на веществата и от дейността на някои жлези с вътрешна секреция.
При двустранна задръжка на тестисите липсва образуване на сперматозоиди.
Сперматогенезата се влияе и от количеството на витамините. Така например недостигът на витамин А довежда до намаляване на сперматогенезата, а недостигът на витамин Е до намаляване активността на сперматозоидите. Облъчването с рентгенови лъчи и радиоактивни изотопи, оказва разрушително действие върху семенните клетки. Неблагоприятно действа и по-високата температура на околната среда. От каналчетата на тестисите под въздействие на ресните на епителните клетки и контракциите на гладките мускули, сперматозоидите се транспортират в придатъка на тестиса. При еякулиране те се отделят със семенната течност.
Когато обаче в семенната течност липсват сперматозоиди те могат да се набавят чрез екстракция на сперматозоиди след оперативно взимане на тъкан от тестисите под местна анестезия . Извършва се диагностично TESE. Прави се, когато има запушване на семепроводите (обструктивна Азооспермия), както и при много тежка Олиготенозооспермия – в тъканта се търсят сперматозоиди, както и незрели сперматиди. Тази проба може след аспирацията да бъде замразена и на последващ етап отмразена с цел да се инжектират яйцеклетките на съпругата с нея (ICSI), но в много от случаите преживяемостта на тестикуларната тъкан след размразяване е ниска.
Методи за получаване на сперматозоиди от тестиса
Основните методи за добиване на сперматозоиди вкючват:
- TESE /Testicular Sperm Extraction/ тестикуларна екстракция на сперматозоиди;
- TESA /Тesticular Sperm Aspiration/ тестикуларна аспирация на сперматозоиди;
- MESA /Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration/ микрохирургична епидидимална аспирация на сперматозоиди;
- PESA /Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration/ перкутанна епидидимална аспирация на сперматозоиди;
Естеството на проблема в мъжкия партньор трябва да бъде внимателно проучено за да се прецени кой е най-подходящия метод да се приложи.