Ако двойка партньори се подлагат на ин витро лечение, тогава може да бъдат малко притеснени за това какво точно да очакват по време на това какво точно да очакват по време на процедурата.
Има много различни стъпки в процеса на IVF и е важно да се запознаят с всяка от тези стъпки, преди да започнат. Един от най-важните етапи на лечението ин витро е трансфер на ембриони. Този заключителен етап на лечението ин витро е изключително деликатен и от жизненоважно значение за успеха на цялата процедура.
Какво е за трансфер на ембриони?
Ембриотрансферът е един от най-важните части от процеса на IVF. Това е последния етап на ин витро процедурата, тогава, когато ембрионите биват прехвърлени в матката, с надеждата, че жената ще забременее. Ембриотрансферът се прави, когато яйцеклетките са оплодени от сперматозоидите на партньора и са минали през процеса на култивиране. Процедурата се извършва само в специализирани клиники.
Изключително важно е процедурата за трансфер на ембриони да се извършва от квалифициран репродуктивен специалист, тъй като, ако се допуснат грешки по време на процеса на трансфер на ембриони, то може да повлияе на шансовете за забременяване.
Кога се прави трансфера на ембриони?
Ембриотрансферът се извършва веднъж, като ембрионите са били култивирани в предходния етап. Обикновено има два вида трансфери на ембриони:
Ден 3-ти за трансфер на ембриони: Ембриотрансфер на 3-ти ден се извършва 72 часа след аспирацията на яйцеклетките. Яйцеклетките се оплождат и се развиват в продължение на три дни. Ембрионите ще бъдат прехвърлени в матката, където се надяваме, че те ще се имплантират.
Бластоцистен трансфер: трансфер на бластоцист се прави, когато ембрионите са достигнали стадий бластоцист. Това се случва след пет дни на култивиране. Някои репродуктивни специалисти предпочитат да правят бластоцистен трансфер, защото е по-лесно да избират здрави ембриони за трансфер на този етап.
Колко ембриони се трансферират?
Като цяло, между два и три ембриона се трансферират по време на един IVF цикъл. Точният брой на ембриони, които се прехвърля зависи от редица фактори, включително:
– броя на ембрионите, които са се образували след аспирация на яйцеклетките
– здравето на ембрионите
– възрастта на жената
– ниво на риск за многоплодна бременност
Колкото по-голям е броя на ембрионите, които се прехвърлят в матката е по-висок риска от многоплодна бременност. Многоплодната бременност може сериозно да повлияе на здравето на жената и бебето, така че трябва да се вземат всички мерки за да се сведе до минимум риска от многоплодна бременност.
Подготовка за трансфер на ембриони
Трансфера на ембриони е напълно безболезнена процедура, така че не е необходима какъвто и да е вид упойка.
Двамата партньори ще бъдат помолени да се явят няколко часа преди процедурата за прехвърляне. По това време трябва да се пият много течности, за да се увеличи размера на пикочния мехур. Това е необходимо, за да се помогне на репродуктивния специалист да види матката по-ясно по време на ултразвуковата част на ембриотрансфера. Ембриолог ще обсъди с партньорите кои ембриони са най- здрави и готови за прехвърляне в матката и колко ембриони следва да бъдат прехвърлени. Двойката ще види снимки на ембрионите, преди да започне процедурата.
След като ембрионите са избрани, те ще бъдат потопени в течност и съхраняват в специален катетър. Жената ще бъдете помолена да легне на масата. Поставя се спекулум във вагината. Това позволява на лекаря достъп до шийката на матката. Шийката на матката се почиства от всякаква цервикална слуз. Гъвкав гумен катетър съдържащ ембрионите прониква през шийката на матката в маточната кухина.
Лекарят ще използва абдоминален ултразвук, за да определи най-доброто място вътре в матката за да внесе ембрионите. Това обикновено е пространството в горната част на матката. След като това място е установено, ембрионите се изтласкват от катетъра във матката, където се очаква да се инплантират.
След трансфер на ембриони
След процедурата по трансфер жената ще бъде помолена да лежи в продължение на два часа. Може да изпита спазми, но не трябва да изпитва сериозен дискомфорт. След два часа, двамата партньори могат да се приберат вкъщи. След 48 часа може да се възобновят нормалните дейности – те не ще се отразят на имплантацията така или иначе.
В 12-дневен срок, жената трябва да си направи кръвен тест, за да разбере резултата от лечението.
Останалите ембриони
Обикновено повечето двойки имат остатъци от ембриони, останали от процеса ин витро. Двамата партньори ще трябва да решат какво биха искали да правят с тях. Съществуват известен брой на наличните опции, включително криосъхранение на ембриони и дарение на ембриони. Тези опции позволяват да се съхранят излишните ембриони за собствена бъдеща употреба или да се помогне на други двойки, които страдат от безплодие.