Още от Ин витро диагностика

  • 13.04.2023
  • /
  • Ин витро диагностика

Анализът представлява първо ниво на идентифициране на нарушения, свързани със състоянието и функционалността на сперматозоидите на мъжа. Кога се препоръчва подобно изследване? Диагностичното изследване или т. нар. спермограма се препоръчва като част от оценката за безплодие. Това не е необичайно изследване, напротив. Както вече споменахме, това е първото изследване, което лекарят назначава да бъде извършено […]

  • 13.07.2016
  • /
  • Ин витро диагностика
Диагностика на мъжки инфертилитет и селекция на сперматозоиди за асистирана репродукция с помощта на НВА тест
  • 28.02.2015
  • /
  • Ин витро диагностика

Кога се налага използването на донорски яйцеклетки? Новината за репродуктивен проблем може да бъде шокираща за една жена, мъж или двойка. Положителното е, че съвременната репродуктивна медицина е напреднала достатъчно, за да предложи успешно лечение в голяма част от случаите, които в миналото са били приемани като безнадеждни. Една от най-тежките диагнози за безплодие при жената […]

  • 05.10.2012
  • /
  • Ин витро диагностика

Нарушенията на щитовидната жлеза най-често са причина за развитието на автоимунен процес. При възникването му, организмът може да образува антитела като ТРО или известни като МАТ – микрозомални антитела. МАТ са насочени към микрозомните субстанции на клетките на щитовидната жлеза. Доказването на МАТ антитела и определяне на тяхната концентрация е начинът да се докаже автоимунно тироидно заболяване. Най-високите […]

  • 14.12.2010
  • /
  • Ин витро диагностика

По пътя към майчинството

Picture of Инвитро България
Инвитро България
пътя към майчинството

По пътя към майчинството. Как да преценим, че имаме нужда от помощ? Кое е нещото, което ни кара да се чувстваме пълноценни?

Това трябва да е семейния уют и дейностите, които ни правят щастливи и ни доставят удовлетворение. Професионалната реализация е една от тези дейности, но дали това е достатъчно.
След брака или след избора за съвместно съжителство с любим партньор идва потребността от създаване на семейство. А най – важната част от него са децата. Не винаги обаче живота се нарежда както искаме ние. Как обаче да разберем, дали имаме проблем или просто да изчакаме още месец?
Това е въпроса който си поставят всички. Последното нещо което си представяме е, че точно при нас ще има проблем. Казваме си „не и на нас – това се случва на другите“ или „просто още един месец и ще стане“. Така обаче се нижат години. Биологичния часовник не спира и в един момент се оказва, че вече шансовете ни са намалели, защото неусетно сме станали на 40. Специалистите апелират за консултация само след година на редовен полов живот без предпазни средства и без регистриране на бременност. Тогава вече започва да се говори за стерилитет.

По пътя към майчинството – Първа крачка.

Какво е необходимо да направим след като изтече годината? Първата крачка е да се консултираме с нашия личен лекар. Така ще получим препоръка за консултация със специалист. Личният лекар може да насочи двойката към определен кабинет по стерилитет или специализиран център. Изборът обаче си остава ваш. Приемате препоръките и избирате при кой специалист да се консултирате. Дали изборът ще бъде свързан с местожителството или с авторитета и репутацията на специалиста – това го решавате само вие.

По пътя към майчинството – Основни изследвания.

След избора на специалист идва момента на диагностика. Препоръчват се основен панел от изследвания. Причините за стерилитета са многобройни, но първите изследвания които трябва да се направят са спермограма при мъжа и хормонални изследвания при жената. Също много важни са инфекциозните причинители и най-вече хламидия трахоматис. Особено важно е тук да отбележим, че изследвания се провеждат и при двамата партньори. През последните години се наблюдава тенденция към засилването на мъжкия стерилитет. Все по – често се установяват причини за безплодие при мъжете. За това е необходимо провеждането на успоредни изследвания и при двамата партньори. Причините за стерилитет може да са хормонални, инфекциозни, имунологични, ендокринни, аномалии, анатомични особености, психологически и други.

Изследвания при жената.

Първото нещо към което трябва да се прибегне при диагностицирането на безплодието при жената е да се установи дали има овулация. Това става с провеждането на кръвно и ехографско изследване. Друго важно изследване е установяването на проходимостта на тръбите. Следва установяването на имунологични или ендокринни причини. Има и много други разбира се.

Изследвания при мъжа.

Първото и основно изследване при мъжа е спермограмата. Може да се направи разширена спермограма, така се определя и морфологията на сперматозоидите, освен основните показатели – подвижност, брой, обем, виталност и др. Морфологиата на спермагозоидите показва наличието на дефекти в сперматозоидите. Напоследък вече и в България се изследва ДНК на сперматозоидите. Необходимо е да се изключи и наличие на хламидийна инфекция.

Ин витро или инсеминация?

Как да преценим дали да направим инсеминация или направо да преминем към ин витро. Това е основната функция на ин витро центровете в България – да диагностицират и да предложат лечение. Най-добра преценка може да даде избраният лекар гинеколог или андролог. Избора обаче е отново и изцяло ваш.
Тук трябва да се вземе предвид причината за безплодие. Ако проблемът е в броя на сперматозоидите или в подвижността им, то инсеминацията остава неприемлив вариант. Ако обаче спермограмата е с много добри показатели и при жената има овулация и проходими тръби то инсеминацията е предпочитаната манипулация за преодоляване на безплодието. Инсеминацията е по-щадяща манипулация. При нея яйчниковата стимулация е по-умерена и опасността от хиперстимулация е немислима. Инсеминацията е удачна, когато се предполага, че може причината за безплодието да се дължи на проблем в цервикалния канал или влагалището.
Ин витро пък си има своите предимства в случаите, в които броя на сперматозоидите и подвижността е намалена, когато е намалена яйчниковата функция и се налага по-сериозна стимулация.

Как да си избера лекар и клиника?

За избора на клиника или специалист е необходимо да се съобразите с някои фактори. Първо инсеминацията или ин витрото са процедури, които отнемат доста време, като се има предвид и периода на диагностика. Изборът трябва да е съобразен с местоживеенето, за да не се променя драстично ежедневието ви. Ако обаче специалистът, който е спечелил вашето доверие практикува в център не толкова близо до вашия град, то вие преценявате дали ще ви е възможно да си осигурите регулярни посещения при него. Това са двата основни фактора, определящи медицинското заведение – отдалеченост и доверие. Не е за подценяване и базата, която предлага центъра. Съвременните инвитро центрове предлагат нова и качествена апаратура, по-богати възможности за диагностика и лечение и високо квалифициран персонал.

Къде да родя?

Ако сте стигнали до положителен тест за бременност, то непременно пред вас се изправя и въпроса: „Кой да ми следи бременността и при кой да родя?“ Това е неизбежна дилема. Хубавото и лесното е, че вече сте се доверили на един лекар, той е оправдал доверието ви и вие с удоволствие приемате да останете при него. Това е правилно решение, ако обаче се окаже, че бременността е тежко протичаща и с очаквани усложнения, то не е лошо да проведете допълнителни консултации с подходящите специалисти. Такива са специалистите по фетална морфология, генетиците и др.
Последното десетилетие репродуктивната медицина в България напредна драстично. В момента в България има над 20 ин витро центрове. Всички те предоставят много добра база и отлично квалифицирани кадри.

Последни новини

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Община Казанлък обявява началото на кампанията за прием на документи по програмата за финансово подпомагане на лица и семейства с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от процедури „Ин витро“. Програмата е насочена към семейства и лица, живеещи на семейни начала, които имат постоянен адрес на територията на общината. Периодът за подаване на заявления е определен от […]

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Заместник-министърът на здравеопазването г-жа Добромира Карева официално представи новия временно изпълняващ длъжността директор на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ (ЗИК) г-жа Десислава Малинова пред членовете на Обществения съвет. Представянето се състоя в рамките на среща, посветена на напредъка по проекта за изграждането на Национална многопрофилна детска болница. В изявлението си пред съвета, г-жа Карева […]

  • 28.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Хормонален дисбаланс и връзката му с ендометриозата Лора Веторато Ако някога сте се чувствали като заложник на собственото си тяло – изтощени, подути, раздразнени, с хаотичен цикъл и постоянна болка – добре дошли в клуба. За много от нас с ендометриоза това не е просто моментно неразположение, а начин на живот, с който се борим […]

  • 27.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Пак ли “онези дни” от месеца? Иска ти се да останеш вкъщи, да не ставаш от леглото, да се свиеш на кълбо и да изядеш всички вредни храни, които се изпречат пред очите ти? Според данни от различни научни изследвания, между 16% и 90% от жените в световен мащаб изпитват болки по време на менструалния […]

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Уроците, които болката ми даде: Как се научих да живея с нея, а не срещу нея Лора Веторато Хроничната болка е като невидима сянка, която те следва навсякъде. Тя няма график, няма правила и определено няма милост. Дълго време се опитвах да я игнорирам, да я потисна, да се преструвам, че не съществува. Но това […]

Инвитро България е уеб сайт, посветен на услугите по ин витро оплождане, обхващащ теми като бременност, майчинство, безплодие, репродуктивно здраве, асистирани репродуктивни технологии (ART), здравни новини и здравен каталог.