Цезарово сечение или секцио, както още се нарича, представлява коремна операция, при която след разрез на кожата и коремната стена се достига до матката, за да се извади бебето от утробата на майката. Провежда се под спинална или епидурална анестезия, , което ще позволи жената да е будна, без да чувства болка.
Ако цезаровото сечение трябва да се извърши незабавно /по спешност/, например поради усложнения по време на естествено раждане, понякога на пациентката се прилага обща анестезия. Цезаровото сечение бива планово и по спешност.
Има случаи, в които цезаровото сечение е единственото решение, което може да спаси живота на детето и здравето на бъдещата майка.
Предпочитано ли е цезаровото сечение пред естественото раждане?
Цезаровото сечение е по-бързо в сравнение с естественото раждане и по-безболезнено, но то трябва да се третира като спешно решение. Въпреки добрите специалисти и напредването на медицината, могат да се появят различни усложнения:
- увреждане на червата, пикочния мехур или уретерите;
- образуване на сраствания;
- повишен риск от тромбоза или кръвоизливи.
Кога се препоръчва цезарово сечение
Медицинските показания за планирано цезарово сечение в наши дни значително се увеличиха. Може да ги разделим на три основни групи:
Здравословни причини от страна на родилката:
- Проблеми с очите при родилката – при тези жени нормалното раждане може да причини отлепване на ретината, както и дегенеративни промени в ретината, т.нар. ретинопатия;
- ортопедични – при дисплазия на тазобедрена става, патологични изменения в областта на таза или гръбначния стълб;
- сърдечни – сърдечно-съдови заболявания при родилката или сърдечни дефекти;
- инфекции – диагностицирани през бременността или преди това. Такива са генитален херпес, HIV и други;
- белодробни – напреднала обструктивна белодробна болест;
- психиатрични – необходимо е удостоверение от психиатър за психичното заболяване на жената;
- неврологични – множествена склероза, епилепсия;
- рак на маточната шийка или яйчниците;
- неповлияваща се от консервативно лечение еклампсия;
- тесен таз на майката;
- предлежаща плацента.
По медицински показания от страна на плода:
- предходно цезарово сечение;
- проблеми със сърдечната дейност на плода;
- хипоксия на бебето;
- позицията на детето;
- теглото на бебето над 4,5 kg;
- пролапс на пъпната връв;
- преждевременно отлепване на плацентата;
- плацента превия;
- вътрешно кървене;
- руптура на матката;
- нарушения на дилатацията на шийката на матката;
- когато главата на бебето е по-голяма размера на таза на майката;
- многоплодна бременност;
Индикациите за раждане чрез цезарово сечение биват:
– индикации от страна на майката – това са тесен таз на майката, предлежаща плацента, тежка сърдечна недостатъчност, рак на маточната шийка или яйчниците, заплашваща руптура (разкъсване на матката), тежки хипертензивни усложнения, които застрашават живота на майката, неповлияваща се от консервативно лечение еклампсия.
– индикации от страна на плода – внезапно отлепване на плацентата, заклещване на близнаци по време на раждането, неправилно положение на бебето в матката, наличие на генитален херпес на майката, което при раждане по вагинален път бебето се заразява с вируса и може да доведе до менингоенцефалит.
– съществуват и допълнителни индикации за секцио, които са по преценка на акушер – гинеколога. Такива индикации са:
- многоплодна бременност;
- седалищно предлежание;
- диабет;
- тежки вагинални инфекции и др.
Цезаровото сечение, обикновено наричано Секцио, е доста сериозна хирургична интервенция. Благодарение на съвременните методи и напредъка в анестезиологията се счита за безопасна и рутинна интервенция. Следоперативните усложнения са редки.
Подготовка за цезарово сечение
Ако е планирано цезарово сечение, жената се хоспитализира в деня преди операцията. Родилката не трябва да се е хранила и пила течности поне 12 часа преди процедурата. Преди операцията се поставя катетър в пикочния мехур, за да контролира отделянето на урина. Прилагат се антибиотици профилактично, за да предотврати инфекция по време на операция. Поставя се абокат на ръката, през който се вливат необходимите лекарства. Измерва се кръвното налягане, което ще се следи и по време на операцията.
Спинална анестезия
След като бъде отведена в операционната зала, на жената се поставя анестезията и процедурата може да започне. Като правило се използва спинална такава. По този начин се обезболява долната половина на тялото, като същевременно се запазва пълното съзнание на родилката. Благодарение на това се дава възможност да се види и прегърне бебето малко след като е извадено от корема.
След цезарово сечение:
- родилката се обгрижва в стаята за възстановяване, преди да я преместят в родилно отделение.
- обучение за кърмене. Цезаровото сечение може да затрудни началото на кърменето, така че разполагате с цялата подкрепа, от която се нуждаете. Кърменето е най-добрата възможна храна, която помага на бебето да расте здраво и силно.
- трябва да се сигнализира, ако се появи силна болка, така могат да се приложат обезболяващи, които да я облекчат.
- възможно е да се проведе венозно вливане през първите 24 часа, докато не се възстанови жената от анестезията.
- можете да се пие вода веднага щом родилката се почувства способна.
- акушерката или лекарят ще кажат, кога може да се възстанови хранителния режим.
- разходката помага за възстановяването. Акушерката помага при първото ставане от леглото.
- възможно е да има нужда от антибиотична терапия след операцията.
- често има проблеми с изхождането за кратко време след секцио. Необходимо е да се пие повече вода и да се ядат подходящи храни за този период, като се вземе под внимание и това, че майката кърми. Хранителния режим е деликатен в този момент.
- когато превръзката бъде свалена, ще бъдат дадени инструктирани за поддържане на раната чиста и суха. Това ще помогне да заздравее по-бързо и ще намали риска от инфекция.
Рисковете за майката след цезаровото сечение могат да бъдат: инфекция на оперативната рана, в матката или в пикочния мехур, повишена загуба на кръв, сраствания и др.
Съвременни тенденции
Като изключим периода на пандемията от Ковид-19, все повече болници позволяват присъствието на съпруга при раждане. Ако бъдещата майка и партньора й желаят, то много болници предлага такава възможност.
Някои двойки предпочитат да запишат процеса на раждане. Това са мили спомени на едни от най-щастливите моменти в живото на семейството.