Познаването на симптомите на синдрома на овариална хиперстимулация е от ключово значение за предотвратяване на тежките случаи.
Овариален хиперстимулационен синдром обикновено е леко състояние, но може да стане състояние опасно за живота. Улавянето на симптомите по-рано, заедно с внимателно проследяване на цикъл на лечение от вашия лекар, може да намали риска от сериозни усложнения. Познаването на симптомите на синдрома на овариална хиперстимулация е от ключово значение за предотвратяване на тежките случаи.
Овариалния хиперстимулационен синдром е потенциален страничен ефект след медикаментозна стимулация, особено с гонадотропини, който се използва по време на лечение ин витро. Около 10% от жените, които преминат лечение ин витро може да развият овариален хиперстимулационен синдром. Синдромът може да настъпи, ако се приложат орални медикаменти, но и това е възможно.
Какво причинява синдрома на овариална хиперстимулация
Уголемяването на яйчниците е нормално състояние по време на стимулация. С развитието на синдрома, яйчниците нарастват и се напълват с течност. Тази течност може да изтече в областта на корема, което води до усложнения. Но по-голямата част от течността не идва от самите фоликули. Повечето от тях идват от кръвоносните съдове, които стават по-пропускливи, а това се дължи на вещества, отделяни от яйчниците.
Ако вашият лекар подозира, че сте изложени на риск да развиете синдрома на яйчниковата хиперстимулация, той може да отмени цикъла на лечение. Всички оплодени ембриони от IVF цикъла на лечение може да бъдат замразени и запазени за използване при един бъдещ цикъл. Или вашият лекар може да използва лекарства, за да забави овулацията с няколко дни. Той може да предпише GnRH антагонист , което ще попречи на естествения пик на ЛХ или иначе казано ще възпрепятства или забави овулацията.
Друго, което може да предприеме вашият лекар е да забави поставянето на ЧХГ, който предизвиква овулацията. Забавянето е необходимо, за да се намали риска от развитие на овариален хиперстимулационен синдром. Това забавяне от няколко дни може да намали риска и тежестта на хиперстимулацията, без сериозно да намали шансовете за успешно забременяване.
Симптомите на овариален хиперстимулационен синдром
Както беше отбелязано по-горе, овариален хиперстимулационен синдром може да настъпи само след настъпване на овулация. Симптомите обаче могат да се появят и няколко дни след овулация.
Леките симптоми:
- Подуване;
- Лека болка или дискомфорт в областта на корема;
- Леко покачване на теглото;
- Леко гадене;
- Диария.
По-сериозни симптоми:
- Бързо наддаване на тегло, повече от 10 килограма за 3 до 5 дни;
- Тежка болка в корема;
- Тежко подуване на корема;
- Тежко гадене (толкова много, че не може да запази никаква храна или течности);
- Виене на свят;
- Проблеми с уринирането;
- Недостиг на въздух;
- Учестено сърцебиене.
Ако усещате незначителни симптоми, е важно да се свържете с вашия лекар възможно най-бързо, за да може той или тя да наблюдава развитието на ситуацията. Ако имате някои от по-сериозните симптоми на яйчников хиперстимулация, незабавно потърсете помощ от вашия лекар.
Лечение и профилактика
По време на овариалната стимулация, вашият лекар трябва да следи реакцията на организма ви с кръвни тестове и ултразвук. Бързо увеличаващите се нива на естроген или данните от ултразвука, които показват голям брой средни фоликули, са всички възможни показатели на риска за синдром на овариална хиперстимулация.
Ако получите лек случай на овариална хиперстимулация, е много вероятно да не се нуждаете от специфично лечение.
Ето няколко дейности, които можете да извършите у дома, за да се почувствате по-добре:
- Вземете болкоуспокоитело, ако страдате от дискомфорт, свързан с яйчниковата стимулация.
- Трябва да се поддържа някаква двигателна активност. Само почивката на легло може да увеличи риска от някои усложнения;
- Поставете краката си на ниско. Това може да помогне на тялото ви да се отърве от допълнителна течност;
- Сексът трябва да се избягва, докато се почувствате по-добре. Сексуалната активност може да увеличи вашия дискомфорт, а в най-лошия случай, може да причини спукване на фоликулите;
- Не пийте алкохол (ако и когато се опитвате да забременеете) или кофеинови напитки, като кафе, кока-кола или кофеин енергийни напитки;
- Пийте много течности, около 10 до 12 чаши на ден. Напитки с електролити са добър избор.
Вашият лекар ще ви даде инструкции за какво да внимавате и кога да се свържете с него. Ако симптомите се влошат, моментално трябва да му се обадите. Той може да ви помоли да се теглите няколко пъти дневно и да наблюдавате увеличаването на теглото. Ако откриете увеличение с два или повече лири на ден, трябва да му се обадите.
В редки случаи може да се наложи пациентката да бъде хоспитализирана за контролирана стимулация. Хоспитализацията осигурява вливане на течности интравенозно, а може да се премахнат излишните течности в корема чрез пунктиране. Лечението в болница продължава до облекчаване на симптомите на яйчниковата хиперстимулация.
Обикновено симптомите намаляват и си отиват. Ако забременеете, обаче, симптомите може да се удължат и може да отнеме няколко седмици, за да се почувствате напълно добре след инвитро процедурата. Бременността може да влоши симптомите, така че вашият лекар ще иска да следи състоянието ви внимателно.