Още от Същност на Инвитрото

  • 05.07.2015
  • /
  • Същност на Инвитрото
За разлика от мъжа, при който даряването на сперматозоиди е бързо, лесно и безболезнено (дори приятно), при жената са необходими повече време и усилия.
  • 10.06.2015
  • /
  • Същност на Инвитрото

На какви изследвания се подлагат донорите на яйцеклетки. Всеки донор трябва да бъде информиран на достъпен език за рисковете, които поема; да даде писмено съгласие, заверено от нотариус. Физическото и психическото здраве на донора е установено с протокол, подписан от членовете на комисия, назначена от ръководителя на лечебното заведение, извършващо вземането, която се състои най-малко от […]

  • 25.05.2015
  • /
  • Същност на Инвитрото
Известно е, че яйцеклетката е най-голямата клетка в човешкия организъм, а в криобиологията размерът или по-скоро масата е решаващ фактор.
  • 20.05.2015
  • /
  • Същност на Инвитрото
Списъкът с отговори на този въпрос е дълъг, но една много основателна и главна причина е в случаите, когато жените имат проблеми от гледна точка на репродукцията.
  • 25.05.2015
  • /
  • Същност на Инвитрото

Криотоп техниката – подходящ метод за криоконсервация

Picture of Ембриолог Миглена Георгиева
Ембриолог Миглена Георгиева
Главен ембриолог в МЦРМ „Радост” гр. Варна
Миглена Георгиева

Известно е, че яйцеклетката е най-голямата клетка в човешкия организъм, а в криобиологията размерът или по-скоро масата е решаващ фактор. Доста противоречив факт е, че натрупаната маса от клетки експоненциално намалява по време на първата седмица от ембрионалното развитие и на стадий бластоцист е най-ниска: от около 1/10 – 1/100 от масата на яйцеклетката. Този процес се случва заедно с намаляване и съдържанието на вода.
Въпреки че разтворът, натрупан в бластоцьола (при бластоцистите това е кухината, изпълнена с течност) може да бъде потенциален източник на увреждане или чрез образуване на ледени кристали, или чрез натрупване и бавно разреждане на токсични криопротектанти, тези механизми причиняват повече вреди, когато се появят вътреклетъчно в яйцеклетката.

Отделно от размера, формата на яйцеклетката също е проблемна при витрификация. Почти перфектната сфера забавя развномерното разпределение на всички субстанции, включително пермеабилните криопротектанти, идващи отвън или освободени от яйцеклетката. От тази гледна точка промените във формата от осмотичния ефект по време на еквилибрирането може да са от полза, но могат да доведат и до увреждане на цитоскелета.
Третият основен фактор е възможно най-малкият брой клетки, поради което яйцеклетката прилича на комарджия, играещ „ва банк” (всичко или нищо). Многоклетъчните ембриони могат да оцелеят дори при 50% загуба на техните клетки, докато яйцеклетката има само един шанс и няма „план Б” за регенериране от сериозно увреждане. Когато замразяваме яйцеклетки трябва да изберем възможно най-внимателно подхода, за да излезем победители и те да оцелеят след процедурата по замразяване и размразяване.
За съжаление освен факторите, изброени по-горе има и други фактори, които допринасят за чувствителността на яйцекетките по време на замразяване и възможните криоувреждания.

Увреждания от охлаждането (chilling injuries) – това се случва при относително високи температури и предизвиква необратимо увреждане на цитоплазмените липиди, богатите на липиди клетъчни мембрани и микротубулите. От друга страна мембраните са изключително чувствителни и бързо преминават от течно в гелообразно състояние, необратим процес, който е вреден за по нататъшното развитие. По неизвестни причини, ако яйцеклетката вече е оплодена, тогава мембраната на зиготата не е толкова чувствителна на такъв тип увреждане.

Осмотичният шок при еквилибрирането може да доведе до свиване и промяна във формата на яйцеклетката, както и до възможно увреждане на цитоскелета. От друга страна осмотичният шок, който може да се случи по време на разреждането (dilution) може да доведе до раздуване, разкъсване на мембраната, лизиране и до моментална смърт на яйцеклетките.

Уврежданията са общ резултат от всички процедури по криоконсервация и се срещат по-често при яйцеклетки, отколкото при ембриони. Докато последиците от увреждане на зона пелуцида са подобни и при двете, ембрионите все пак могат да оцелеят дори да има увреждане на мембраната им, докато за яйцеклетката такова увреждане би било фатално. Най-важното е използваният метод да сведе до минимум уврежданията от охлаждането (chilling injuries).
Методите за витрификация – Cryotop и Cryoloop използват смесица от сравнително ниски концентрации на DMSO и етиленгликол, което не предизвиква сериозни аномалии в структурата на делителното вретено и могат да се гарантират срванително високи проценти на развитие. Проблемът с втвърдяването на зона пелуцида и след това ниският процент на оплождане са преодолени с откриването на ICSI като метод за оплождане.

Среди за замразяване и размразяване на яйцеклетки и ембриони

Фиг. 1 Среди за замразяване и размразяване на яйцеклетки и ембриони

Криотоп (Cryotop) техниката: Използва се за криоконсервация на зрели яйцеклетки на стадий МII. Криопротектантите са етилен гликол, DMSO и сукроза (смесица от пермеабилни и непермеабилни). Яйцеклетките при този метод се замразяват от 2-6 часа след фоликулната пункция.
След всички стъпки на еквилибриране и витрифициране цялата излишна среда се премахва като върху яйцеклетките се оставя само тънък филм от витрификационна среда.
Критопът се слага в течния азот с бързо и непрекъснато вертикално движение, за да се гарантира максимална скорост на охлаждане (23 000 ° C/ мин). Накрая под течния азот се поставя капачката на криотопа, за да се осигури защита от механични увреждания по време на прехвърлянето в дюаровия съд, както и по време на самото съхранение.
Криотоп техниката се използва в голям брой лаборатории в цял свят за витрификация на яйцеклетки. Всички тези лаборатории (включително и нашата) показват по-голям процент на оцеляване, оплождане, развитие и в крайна сметка повече бременности, постигнати с този метод, отколкото с традиционното замразяване (slow freezing).

дюаровия съд

Фиг. 2 Ембрионите вече са прибрани в дюаровия съд

 

Още по темата: Криоконсервацията вече е част от стандартните методи в медицината

Последни новини

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Община Казанлък обявява началото на кампанията за прием на документи по програмата за финансово подпомагане на лица и семейства с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от процедури „Ин витро“. Програмата е насочена към семейства и лица, живеещи на семейни начала, които имат постоянен адрес на територията на общината. Периодът за подаване на заявления е определен от […]

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Заместник-министърът на здравеопазването г-жа Добромира Карева официално представи новия временно изпълняващ длъжността директор на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ (ЗИК) г-жа Десислава Малинова пред членовете на Обществения съвет. Представянето се състоя в рамките на среща, посветена на напредъка по проекта за изграждането на Национална многопрофилна детска болница. В изявлението си пред съвета, г-жа Карева […]

  • 28.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Хормонален дисбаланс и връзката му с ендометриозата Лора Веторато Ако някога сте се чувствали като заложник на собственото си тяло – изтощени, подути, раздразнени, с хаотичен цикъл и постоянна болка – добре дошли в клуба. За много от нас с ендометриоза това не е просто моментно неразположение, а начин на живот, с който се борим […]

  • 27.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Пак ли “онези дни” от месеца? Иска ти се да останеш вкъщи, да не ставаш от леглото, да се свиеш на кълбо и да изядеш всички вредни храни, които се изпречат пред очите ти? Според данни от различни научни изследвания, между 16% и 90% от жените в световен мащаб изпитват болки по време на менструалния […]

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Уроците, които болката ми даде: Как се научих да живея с нея, а не срещу нея Лора Веторато Хроничната болка е като невидима сянка, която те следва навсякъде. Тя няма график, няма правила и определено няма милост. Дълго време се опитвах да я игнорирам, да я потисна, да се преструвам, че не съществува. Но това […]

Инвитро България е уеб сайт, посветен на услугите по ин витро оплождане, обхващащ теми като бременност, майчинство, безплодие, репродуктивно здраве, асистирани репродуктивни технологии (ART), здравни новини и здравен каталог.