Още от Интервюта

  • 08.04.2025
  • /
  • Интервюта

Д-р Ангел Налбански е акушер-гинеколог в София с над 25 години опит. Фокус в професионалната му дейност е миниинвазивната гинекологична хирургия, диагностиката и лечението на ендометриоза. В.: Кога болката в таза може да се счита за “физиологична”? Д-Р АНГЕЛ НАЛБАНСКИ: Менструалните болки (дисменорея) преди или по време на менструация са често срещани. Овулаторната болка е […]

  • 05.08.2024
  • /
  • Интервюта

Доц. д-р Владимир Ходжев, началник на Клиника по пневмология и фтизиатрия към УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив за връзката на замърсения въздух с фини прахови частици с респираторните заболявания и препоръки към уязвимите групи хора Има ли пациенти с респираторни оплаквания след последните два пожара тази седмица? В момента нямаме такива пациенти. Какви симптоми може […]

  • 10.03.2023
  • /
  • Интервюта

Случаите на грип намаляват при всички възрастови групи. Това заяви в „Денят започва“ проф. Тодор Кантарджиев. „Досега намаляваха общо за страната, но се увеличаваха при децата“, коментира Кантарджиев. По думите му грипът за този сезон си отива. Вторият факт за това заключение е голямото разнообразие на грипни изолати. В момента преобладават вирусите, които не предпоставят тежко […]

  • 10.03.2023
  • /
  • Здравни новини

Все повече жени отлагат да родят по-различни съображения, основно заради своята кариера, което създава доста опасности. Най-подходящата възраст за раждане е след като жената е навършила пълнолетие до 35 години. Това каза за БТА началникът на Неонатологичното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Шумен д-р Лиляна Куздова, след като в лечебното заведение […]

  • 15.09.2014
  • /
  • Интервюта

Георги Дойчев: Проблема с инфертилитета е реалност в световен мащаб

Picture of Инвитро България
Инвитро България
Георги Дойчев

Проблема с инфертилитета е реалност в световен мащаб.

Разговор с Георги Дойчев – Главен Ембриолог в една от най-добрите клиники за ин витро МЦ Афродита.
На 25 юли се навършиха 36 години от раждането на Луиз Браун – първото дете в света, родено след инвитро оплождане (IVF).

Методите в асистираната репродукция постоянно се усъвършенстват и дават възможност за лечение на много проблеми с безплодието (най-често срещаните са тубарен фактор и ендометриоза при жените, или нисък брой и намалена подвижност на сперматозоидите при мъжете). Развили са се и методите за диагностика на генетични заболявания на ембриона преди имплантиране в матката (преди трансфера), като по този начин се предотвратява раждането на деца с вродени дефекти. Движеща сила за развитието на ин витро оплождането е задълбочаващият се проблем с безплодието в западния свят.

Според международни статистически данни, които се отнасят и за България, в наши дни 15-20% от младите двойки имат проблеми със зачеването.

Влошаването на характеристиките на спермата (валидно в световен мащаб) е сред основните причини за това. Статистически анализи в много страни (Англия, Шотландия, Франция, Дания, България) показват, че обемът на спермата и броят и подвижността на сперматозоидите намаляват през последните десетилетия. Във Франция се наблюдава спадане в средния брой сперматозоиди в спермограмите на мъжете с около 2% годишно. Аналогични резултати наскоро бяха обявени и за българското население.
Задълбочаването на проблема с инфертилитета е реалност в световен мащаб. Безплодието причинява сериозно психологическо бреме и има широки социални последици.

Последиците от проблемите със зачеването са свързани с демографската криза и застаряването на населението. Продължителността на живота се увеличава, а броят на двойките в репродуктивна възраст и следователно раждаемостта, намалява.
Очевидно е, че българското население застарява –делът на хората, по-възрастни от 65 години почти се е утроил от 1941 до 1986.
Въпросите, свързани с безплодието трябва да ни вълнуват значително през следващите години, тъй като нарушения в структурата на възрастовата пирамида водят до намаляване на населението в репродуктивна възраст. Това ще има значително въздействие върху социалното и икономическото ни развитие.

Ниската раждаемост зависи от начина на живот и има своите социални и икономически причини. Средната възраст на сключващите брак се е повишила и се наблюдава отлагане на решението за първо дете. Впоследствие, репродуктивната способност на двойките намалява, което води до сериозно намаляване на броя родени бебета.
До влошаване на проблема с ниската раждаемост води и това, че има по-малък брой деца на двойка родители, в сравнение с предишното десетилетие.
Медицинските и социални проблеми, свързани с безплодието изглеждат още по-сериозни, когато се позоваваме на страна с тежки демографски проблеми като България.

Важна мярка за лечение на безплодието и по този начин – за контрол над демографския проблем е медицинска и социално-икономическа подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми. Необходимо е те да имат по-улеснен достъп до медицински услуги и държавно финансиране.

Успехът в борбата с безплодието е висок (25-30% на опит) и зависи от причините на проблема със зачеването при двойката и от конкретната терапия.

Средната вероятност за зачеване при млада и фертилна двойка е около 20% за всеки опит в дните около овулация, тогава изглежда, че ин-витро е доста ефективна алтернатива.

Покриването на стойността на необходимите лекарства би имало сериозен благоприятен ефект. В Европейския съюз, или в страни като Турция, където няма ниска раждаемост, здравните застраховки покриват до 80-100% от разходите за IVF.

Последиците от ниската раждаемост са известни. Застаряването на икономически активното население е довело до намаляване на брутния вътрешен продукт, което е особено видно в настоящите години и означава увеличаване на разходите за здравеопазване и пенсии.

Мерките ще изискват свиване на бюджетните разходи за тази група от населението, която все повече ще поддържа нуждите на нарастващия брой възрастни хора.
За контролиране на демографския проблем е много важно да се подкрепя правото на безплодните двойки за достъп до съвременните методи за асистирана репродукция.

Ние трябва да обърнем внимание на всички, особено на държавата, за проблема на тази част от населението. Важно е да се отпускат необходимите средства, за да бъде разрешен. Държавното финансиране на двойките, нуждаещи се от ин витро ще бъде инвестиция в бъдещото икономическо, социално и културно съществуване на нашата нация.

P.S. България е една от малкото държави, в които двойките с проблеми в зачеването имат възможността да получат финансова помощ от Центъра за асистирана репродукция. По негови данни за периода 01.01.2014г. – 30.06.2014г. броят на финансираните двойки е 1414, броят на клиничните бременности е 467 (33%), а броят на родените през същия период деца е 455 (32%).

д-р Георги Дойчев – е сертифициран клиничен ембриолог от Европейско общество за човешка репродукция и ембриология (EHSRE) през 2010 г. Той е главен ембриолог в отделението по асистирана репродукция в Медицински център „Афродита“.

Последни новини

  • 13.04.2025
  • /
  • Заболявания

Ендометриозата ме накара да се грижа повече за себе си: Пътят към здравето, който промени всичко Лора Веторато Жените сякаш сме програмирани да забравяме да се грижим за себе си. Обикновено се поставяме на последно място, пренебрегваме нуждите си, за да се погрижим за другите – било то партньори, деца, колеги или семейства. За мен […]

  • 12.04.2025
  • /
  • Заболявания

Репродуктивното здраве е тема, на която през последните години се обръща все по-голямо внимание. Отчасти това се дължи на обстоятелството, че нараства броят на хората, сблъскващи се със сериозни и предизвикателни здравословни препятствия по пътя към мечтаното родителство. Знаете ли, че ендометриозата се среща много по-често, отколкото смятаме, и че тя се нарежда сред основните […]

  • 12.04.2025
  • /
  • Заболявания

Ендометриозата е хронично заболяване, което засяга милиони жени по света. Докато най-често се говори за физическите симптоми – силни болки, обилна менструация и проблеми с фертилитета – често се пренебрегва въздействието ѝ върху психичното здраве. Истината е, че животът с ендометриоза е не просто физическо изпитание, но и сериозно емоционално предизвикателство. Траекторията на заболяването ендометриоза […]

  • 11.04.2025
  • /
  • Здравни новини

В цялата страна стартира националната информационна кампания „Самопрегледай се! Ранната диагностика може да спаси твоя живот“, посветена на превенцията и ранното откриване на рак на гърдата. Инициативата цели да повиши обществената осведоменост относно важността на редовния самопреглед на гърдите, като ключов инструмент за ранно диагностициране на заболяването и намаляване на смъртността. Статистиката у нас е […]

  • 10.04.2025
  • /
  • Заболявания

Д-р Ангел Налбански е акушер-гинеколог в София с над 25 години опит. Фокус в професионалната му дейност е миниинвазивната гинекологична хирургия, диагностиката и лечението на ендометриоза. В.: Защо отнема толкова години да се достигне до диагноза ендометриоза? По официални данни става дума за средно между 7 и 10 години? Д-Р АНГЕЛ НАЛБАНСКИ: Диагностицирането на ендометриозата […]

Инвитро България е уеб сайт, посветен на услугите по ин витро оплождане, обхващащ теми като бременност, майчинство, безплодие, репродуктивно здраве, асистирани репродуктивни технологии (ART), здравни новини и здравен каталог.