Диагностика на стерилитета. Стерилитетът е заболяване или състояние на репродуктивната система, най-често диагностицирано, когато двойката е имала една година полови контакти без предпазни средства и въпреки това не се е получило забременяване или ако жената в семейството е преживяла няколко спонтанни аборта.
[tie_index]Диагностика[/tie_index]
Диагностика
Диагностиката е най – важния, най – трудния и най – продължителен етап от пътя за борба със стерилитета. За да се изясни причината за безплодие и да се избере последващо лечение е желателно да се направи една по разширена лабораторна диагностика.
[tie_index]Яйчников резерв[/tie_index]
Яйчников резерв
Това е комбинация от няколко полови хормона, които на третия ден от МЦ, дават на гинеколога информация за това какъв е потенциала на яйчника да произвежда яйцеклетки. Това са – LH, FSH, E2, Inhibin B, AMH.
[tie_index]Хормонални изследвания[/tie_index]
Хормонални изследвания
Други хормонални изследвания, които могат да помогнат за диагностиката на стерилитета, това са половите хормони на 12 – 14 ден от МЦ. Изследват се нивата на LH, FSH, E2, PRL. Те носят информация на специалиста по стерилитет за наличие на овулация.
Щитовидни хормони и антитела са друга група хормонални изследвания, чиито отклонения могат да създадът проблеми при зачеването.
[tie_index]Автоантитела[/tie_index]
Хормонални изследвания
Автоантителата са друга група изследвания които е желателно да бъдат направени. Необходимо е да се изключат някои тежки автоимунни заболявания, като системният лупус еритематозус, болестта на Хашимото и др. При тези заболявания, една стимулация за ин витро процедура би трябвало да бъде внимателно преценена и щадяща и да се проведе под строгия контрол на ендокринолог и имунолог.Такива антитела са: TAT, MAT, ANA, DNA и др..
Антифосфолипидните антитела (най често изследваните са антикардиолипин и бета 2 гликопротеин) те имат отношение към имплантацията на ембриона, повтарящи се аборти, фетална загуба, при тромботични състояния.
[tie_index]Инфекциозни причинители[/tie_index]
Инфекциозни причинители
Инфекциозните причинители като Хламидия трахоматис. Една от най – често срещаните инфекции създаващи проблеми на младите двойки. Една хламидиална инфекция, при ненавременно лечение, води до нарушаване проходимостта на маточните тръби.
[tie_index]Спермограма[/tie_index]
Спермограма
Спермограмата е анализ които има за цел да провери дали мъжът произвежда достатъчно здрави, нормални сперматозоиди, които са в състояние да оплодят яйцеклетката. Също много важно е да се изследва DNK на сперматозоидите. Висок процент на фрагментация е лош показател, водещ най – често до спонтанни аборти още в първите седмици от бремеността.