Макар че често се говори за стерилитет при жените, в много голяма част от случаите причината за безплодие на двойката може да е стерилитет при мъжа.
Стерилитетът при мъжа, известен още като мъжка безплодност, се дефинира като невъзможност на мъжа да оплоди жената след една година редовен незащитен полов акт. Това може да се дължи на различни причини и е отговорно за около 40-50% от случаите на безплодност при двойките. Дори мъже, които осъществяват активно полови сношения, могат да бъдат с намалена или нулева оплодителна способност.
Причините за стерилитет при мъжат могат да бъдат разделени на няколко категории, включително:
Проблеми с еякулацията: Това може да включва премахване на сперматозоидите от тялото на мъжа преди еякулация (ретроградна еякулация), еякулация, която се случва твърде бързо (преждевременна еякулация), или невъзможност да еякулира.
Намалена производство на сперматозоиди: Това може да е поради генетични причини, хормонални проблеми, инфекции или излагане на определени токсини.
Аномалии на сперматозоидите: Това може да включва сперматозоиди, които не са правилно формирани, които не се движат правилно или които не могат да проникнат в яйцеклетката.
Проблеми с изводните пътища: Това включва всички проблеми, които пречат на сперматозоидите да достигнат до външната среда, като например застояваща се сперма или препятствия в мъжките репродуктивни органи.
Лайфстайл фактори: Консумация на алкохол, тютюнопушене, използване на някои рецептурни или нелегални дроги, излагане на определени химикали или радиация, и неконтролирано консумиране на някои лекарства, включително анаболни стероиди, могат да доведат до стерилитет.
Производството на сперматозоиди (сперматогенеза) е процес, който трае приблизително 70 дни и се контролира от сложни взаимодействия между хипоталамуса, хипофизата (хипоталамусът и хипофизата са две малки структури, разположени в основата на малкия мозък) и тестиса. Много и различни фактори могат да окажат влияние върху мъжкия инфертилитет.
Хипоталамусът произвежда хормона Гонадотропин-релизинг хормон (GnRH), които контролира хипофизната жлеза. Тя от своя страна, чрез Фоликуло-стимулиращия (FSH) и Лутеинизиращия (LH) хормони въздейства върху тестиса. Стимулирани от тези хормони тестисите продуцират сперматозоиди и синтезират хормона тестостерон и протеини, необходими за нормалното развитие и функция на сперматозоидите.
Сперматогенезата може да бъде нарушена. Причините за това са много. Като такива може да отбележим: анатомични отклонения, инфекции, травми, патологични отклонения в някои жлези с вътрешна секреция (щитовидна, хипофиза, задстомашна надбъбречна), наличието на антитела, въздействия на токсини от околната среда (пестициди, висока температура и др.), алкохол, мерихуана, тютюнопушене и др..
– Хормонален дисбаланс.
Нарушаването на хормоналния баланс при мъжа води до промени в процеса на сперматогенезата.
– Спермограма
Спермограмата е анализ които има за цел да провери дали мъжът произвежда достатъчно здрави, нормални сперматозоиди, които са в състояние да оплодят яйцеклетката. Определя се обем на еаколата (2 до 6 мл.), вискозитет (до 20 мин.), pH (7.2 до 7.8),общ брой сперматозоиди (над 56 млн.), брой сперматозоиди в 1 мл.(над 20 млн.), левкоцити (2 до 5) подвижност (над 65% прогресивно подвижни) и морфология (над 30% с нормална морфология). Пробите се взимат в стерилна чашка след 3 до 5 дневно въздържание.
При патологични отклонения се препоръчва повторно изследване на поне още две проби.
При наличие на патологични отклонения, пациента се насочва към специалист (андролог и/или уролог). Следва да се направи физикален преглед, хормонални изследвания и да се изключи наличието на антитела.
– Инфекции
При мъжете една неизлекувана инфекция може да доведе до катар а след това и до запушване на пътя на сперматозоидите.
Диагностиката и лечението на мъжка стерилитет зависят от конкретната причина. Това може да включва медикаментозно лечение, хирургическо лечение, асистирана репродуктивна технология (като in vitro фертилизация) или използването на донорска сперма. Важно е мъжете, които се сблъскват с проблеми свързани със стерилитет, да потърсят медицинска помощ. Много причини за мъжка безплодност могат да бъдат обработени и има различни опции за лечение, които могат да помогнат на двойките да постигнат бременност.