Още от Ин витро диагностика

  • 13.04.2023
  • /
  • Ин витро диагностика

Анализът представлява първо ниво на идентифициране на нарушения, свързани със състоянието и функционалността на сперматозоидите на мъжа. Кога се препоръчва подобно изследване? Диагностичното изследване или т. нар. спермограма се препоръчва като част от оценката за безплодие. Това не е необичайно изследване, напротив. Както вече споменахме, това е първото изследване, което лекарят назначава да бъде извършено […]

  • 13.07.2016
  • /
  • Ин витро диагностика
Диагностика на мъжки инфертилитет и селекция на сперматозоиди за асистирана репродукция с помощта на НВА тест
  • 28.02.2015
  • /
  • Ин витро диагностика

Кога се налага използването на донорски яйцеклетки? Новината за репродуктивен проблем може да бъде шокираща за една жена, мъж или двойка. Положителното е, че съвременната репродуктивна медицина е напреднала достатъчно, за да предложи успешно лечение в голяма част от случаите, които в миналото са били приемани като безнадеждни. Една от най-тежките диагнози за безплодие при жената […]

  • 05.10.2012
  • /
  • Ин витро диагностика

Нарушенията на щитовидната жлеза най-често са причина за развитието на автоимунен процес. При възникването му, организмът може да образува антитела като ТРО или известни като МАТ – микрозомални антитела. МАТ са насочени към микрозомните субстанции на клетките на щитовидната жлеза. Доказването на МАТ антитела и определяне на тяхната концентрация е начинът да се докаже автоимунно тироидно заболяване. Най-високите […]

  • 11.12.2010
  • /
  • Ин витро диагностика

Хормонална терапия и видове полови хормони

Picture of Инвитро България
Инвитро България
Хормонална терапия и видове полови хормони

Хормонална терапия и видове полови хормони. Използването на хормоналната терапия в гинекологията е важна част от диагностиката и лечението.

То изисква, обаче отлично познаване на хормоналния баланс на хормоните в организма, тяхното фазово секретиране и техния метаболизъм. Хормоналната терапия се предшества от изследвания на кръвта или урината.
Основни принципи: Първите въпроси свързани схормонотерапията са каква терапия да се използва. Стимулираща или блокираща.
Стимулиращата терапия се прилага основно при хормоналния стерилитет и при разстройства на менструалния цикъл. Тази терапия се провежда с различни хормони в зависимост от уврежданията.
Блокираща терапия е медикаментозното подтискане на ХХЯ–та ос (хипоталамус-хипофиза-яйчник). Постига се чрез постоянното приемане на гестагени (оргаметрил), циклично прилагане на контрацептиви или на агонисти на гонадолиберина. Блокиращата терапия се прилага при наличието на ендометриозни огнища, миоматозни възли или възпалителни процеси.
Субституираща терапия на практика се провежда само с полови стероидни хормони при жени с оперативно отстранени или унищожени от болестен процес яйчници. При жени под 40 – 45 годишна възраст, себституиращите естрогени се съчетават с гестагени. В по – късна възраст естрогените се предписват в минимална доза без гестагени.
Хипоталамични хормони:
От десетилетия в медицинската практика се прилага гонадолиберинът – декапептид. Прилагането му в дози от 10 до 25 µg през 90 – 120 мин. Действа стимулиращо на хипофизната жлеза. Такова прилагане се използва с диагностична цел. Лечението с гонадолиберин се провежда с инфузионна помпа, която автоматично подава през определен период от време необходимото количество от медикамента. Прилагането му в продължение на 10-14 дни стимулира ХХЯ-та ос и нормализира овулаторния цикъл. Лечението може да се прилага неограничено време, но на практика се прилага в няколко цикъла на стимулация на овулацията при овариална хиперандрогенемия или при хормонален стерилитет.
Прилагането на големи дози гонадолиберин води до обратния ефект. Подтиска ХХЯ-та ос. Използването на нативен гонадолиберин в практиката е трудно, защото изисква непрекъсната инфузия на хормон. ХХЯ- та ос, обаче лесно се подтиска с помощта на т. нар. агонисти на гонадолиберина – синтетични препарати с основна химическа формула на гонадолиберина. Получените аналози имат същия стимулиращ ефект като гонадолиберина и то пъти по – мощен. Препаратите се прилагат 3 пъти на ден назално (в носа), чрез инхалиране до веднъж месечно с мускулно приложение или с лепенки.
Напоследък по същиа път се синтезират препарати, които имат директен, без първоначалната стимулаторна реакция, блокиращ ефект върху хипофизната жлеза. Тези препарати се наричат антагонисти на гонадолиберина.
Гонадотропни хормони:
От предния дял на хипофизата се произвеждат три хормона, които се наричат гонадотрапни. Това са фоликулостимулиращия хормон (FSH), лутеинизиращия хормон (LH) и пролактин (PRL). Производството на FSH и LH бележи пик в средата на цикъла, докато PRL остава същата с много малки колебания по време на МЦ. Характерът на ендогенната секреция (секретирани от жлеза с вътрешна секреция) определя и самото им прилагане – препарати с LH действие и препарати с FSH действие. В миналото са били произвеждани хормони от свински хипофизи или конски серум. Такива вече не се прилагат. Днес FSH препаратите се извличат от урината на жени около менопауза. Някои препарати съдържат 75 UI FSH и 75 UI LH, въпреки еднаквото количество на двата хормона лечебното действие на препарата има FSH насоченост. Фирмите произвеждат и т. нар. чисти FSH препарати.
Прилагането на гонадотропните хормони започва от 1-ия до 3-тия ден на МЦ. Едновременно с това се проследява стероидогенезата и фоликулогенезата. При наличие на поне един доминантен фоликул (с размери 17 мм) в един от яйчниците и при стойност на естрадиола (Е2) над 300pg/ml , стимулацията с FSH може да се преустанови и най – рано 24 часа след последната доза FSH да се приложи Pregnil. След 36 до 40 часа настъпва овулацията.
Пролактина няма приложение в клиничната практика. Неговата концентрация е изключително важна за протичането на стероидогенезата. Ниските пролактинови концентрации смущават производството на Е2 и Prog, също така обаче високите пролактинови концентрации блокират този процес. Затова в практиката широко приложение има препаратът Parlodel . Той повлиява повишената пролактинова секреция и на практика методът е удачен за лечение на хиперпролактинемията.
Полови стероидни хормони:
Според строежа си стероидните хормони формират три групи: – естрогени, – андрогени, – гестагени. Половите стероидни хормони се отделят циклично в организма, като пик на отделянето е в средата на МЦ и втората половина на МЦ. Пикът в отделянето на Prog е в междинната лутеинова фаза. Това определя и времето на приложение на половите стероидни хормона.
Естрогените се прилагат в първата половина на цикъла, а гестагените във втората половина. Естрогените могат да се прилагат и във втората половина на цикъла, но задължително с гестагени. Прилагането на андрагени при жената в последно време има все по – ограничени показания поради наличието на широка гама от препарати с много по – малко странични действия.
Естрогени. По степента на странични действия и по химически строеж, естрогените могат да се разделят на няколко групи. Представител на синтетичните естрогени от групата на стилбените е Oroestron. Не се прилага в съвременната практика. От рода на синтетичните естрогени е и групата на етинилестрадиола. Той заедно с местранола са едни от най – често срещаните съставни части на контрацептивните препарати. Третата група естрогенови препарати са естерите на нативните естрогени. Тези препарати са само за парентерално приложение (през устата) и много често са съставна част на препарати, съдържащи и андрогени или гестагени. Съществуват и други групи естрогенни препарати. Те имат по – меко биологично действие или по – малко странични ефекти.
Гестагени. От гестагенитенай – честа употреба има нативния Prog. Като гестагени се прилагат и препарати – андрогенови производни. Те имат слабо андрогенно, мощно гестагенно действие и предимството да се прилагат през устата.
Андрогени. Както беше отбелязано, андрогените днес са изместени от други по – модерни препарати. Приложение все още намира тестостерона.
Антихормони. Освен описаните хипоталамични, хипофизарни и полови стероидни хормони в гинекологичната практика имат място и т. нар. антихормони.

Последни новини

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Община Казанлък обявява началото на кампанията за прием на документи по програмата за финансово подпомагане на лица и семейства с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от процедури „Ин витро“. Програмата е насочена към семейства и лица, живеещи на семейни начала, които имат постоянен адрес на територията на общината. Периодът за подаване на заявления е определен от […]

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Заместник-министърът на здравеопазването г-жа Добромира Карева официално представи новия временно изпълняващ длъжността директор на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ (ЗИК) г-жа Десислава Малинова пред членовете на Обществения съвет. Представянето се състоя в рамките на среща, посветена на напредъка по проекта за изграждането на Национална многопрофилна детска болница. В изявлението си пред съвета, г-жа Карева […]

  • 28.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Хормонален дисбаланс и връзката му с ендометриозата Лора Веторато Ако някога сте се чувствали като заложник на собственото си тяло – изтощени, подути, раздразнени, с хаотичен цикъл и постоянна болка – добре дошли в клуба. За много от нас с ендометриоза това не е просто моментно неразположение, а начин на живот, с който се борим […]

  • 27.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Пак ли “онези дни” от месеца? Иска ти се да останеш вкъщи, да не ставаш от леглото, да се свиеш на кълбо и да изядеш всички вредни храни, които се изпречат пред очите ти? Според данни от различни научни изследвания, между 16% и 90% от жените в световен мащаб изпитват болки по време на менструалния […]

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Уроците, които болката ми даде: Как се научих да живея с нея, а не срещу нея Лора Веторато Хроничната болка е като невидима сянка, която те следва навсякъде. Тя няма график, няма правила и определено няма милост. Дълго време се опитвах да я игнорирам, да я потисна, да се преструвам, че не съществува. Но това […]

Инвитро България е уеб сайт, посветен на услугите по ин витро оплождане, обхващащ теми като бременност, майчинство, безплодие, репродуктивно здраве, асистирани репродуктивни технологии (ART), здравни новини и здравен каталог.