Още от Интервюта

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Уроците, които болката ми даде: Как се научих да живея с нея, а не срещу нея Лора Веторато Хроничната болка е като невидима сянка, която те следва навсякъде. Тя няма график, няма правила и определено няма милост. Дълго време се опитвах да я игнорирам, да я потисна, да се преструвам, че не съществува. Но това […]

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Загубих се, за да се намеря: Моето пътуване с ендометриоза и холистичното лечение Лора Веторато Когато за първи път чух за ендометриоза, нямах никаква представа какво означава тази диагноза. Звучеше ми като нещо абстрактно и далечно. Но истината е, че когато болката те удари, когато тялото ти каже „стоп!“, разбираш, че това не е просто […]

  • 08.04.2025
  • /
  • Интервюта

Д-р Ангел Налбански е акушер-гинеколог в София с над 25 години опит. Фокус в професионалната му дейност е миниинвазивната гинекологична хирургия, диагностиката и лечението на ендометриоза. В.: Кога болката в таза може да се счита за “физиологична”? Д-Р АНГЕЛ НАЛБАНСКИ: Менструалните болки (дисменорея) преди или по време на менструация са често срещани. Овулаторната болка е […]

  • 05.08.2024
  • /
  • Интервюта

Доц. д-р Владимир Ходжев, началник на Клиника по пневмология и фтизиатрия към УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив за връзката на замърсения въздух с фини прахови частици с респираторните заболявания и препоръки към уязвимите групи хора Има ли пациенти с респираторни оплаквания след последните два пожара тази седмица? В момента нямаме такива пациенти. Какви симптоми може […]

  • 12.11.2012
  • /
  • Интервюта

Д-р Манева: Семейството, моят дом, болницата и университета са целият ми живот

Picture of Инвитро България
Инвитро България
Семейството, моят дом, болницата и университета са целият ми живот

Д-р Манева1. Д-р Манева, представете се за нашите потребители.
Родена съм в мразовита утрин на една неделя – 17 декември през 1950 г. в Плевен. Обичам този град! Завърших МА в гр. София през пролетта на 1975 год. и същата година на 1 юни започнах работа в болницата, която днес управлявам. Моята специалност е анестезиология и реанимация. Освен лекар съм и преподавател в МУ-Плевен. През всичките тези 37 години отказвах предложения за работа в друга болница, друг град или държава – дори за 1 ден, дори за 1 час.

Семейството и моят дом, болницата и университета са целият ми живот. Поради това с умиление казвам „моята Болница” и „моят Университет”.

2. Как решихте да се насочите към лекарската професия?

Харесва ми. Медицината не е само професия. Освен наука е съзнание, любов, внимание, нещо повече от кариера. Тя е призвание и хуманитарна мисия. Това е моето призвание и моята мисия.

3. Поехте болницата от кмета на Плевен проф. д-р Димитър Стойков . В какво състояние е тя?

Имах удоволствието да бъда Заместник Изпълнителен директор в неговия екип – 1 година и 9 месеца. През този период извървях прехода от медицина към здравеопазване. Проф. д-р Стойков стабилизира финансово болницата. Той е един успешен директор.

4. Сега срещате ли подкрепа от проф . д-р Димитър Стойков в качеството му на кмет?

Подкрепя ме. Имаме еднакъв интерес – болницата да е финансово стабилна и да предлага професионална, висококвалифицирана и почтена здравна услуга. Благодаря на екипа, с който вървя по пътя към тази цел – предани и отговорни хора. Благодаря на колeгите и служителите в болницата, които ни подкрепят, съпричастни са с трудностите и непопулярните мерки при решаването им, строгата финансова дисциплина. Благодаря на всички за търпението по време на криза и реформа. И днес болницата е в стабилно финансово състояние! Със заповед на Министъра на здравеопазването № РД-01-234/11.10.2012 УМБАЛ „Д-р Г. Странски” ЕАД е акредитирана с отлична оценка за цялостна медицинска дейност за срок от 5 години.

5. Имали сте шанса да специализирате във водещи европейски болници. Не сте ли се замисляли да работите извън България?

Да. Най-дълго време бях в Брюксел в болница „Еразъм Ротердамски” – център на европейската медицина. Очарована съм от всичко там, но се върнах. И винаги ще се връщам. Никога не съм пожелала да остана, живея и работя извън България.

6. Какъв е средният месечен брой на пациентите и успявате ли да се справите с толкова голям наплив?

За една година в лечебното заведение се лекуват приблизително 44 000 души. Всеки ден постъпват около 135 души и толкова я напускат. Леглата са 930. Имаме структури по всички медицински специалности с изключение на кардиохирургия и трансплантология. Успяваме. Гордея се с това.

7. МБАЛ „Георги Странски” е едно от най – големите болнични заведения в България. Кои са основните проблеми, съпътстващи дейността?

Освен най-голямата, тя е и Уникална. В нея има четири отделения с функция на диспансер – онкологичен, психиатричен, кожен и пневмофтизиатричен. Единственият робот „Да Винчи” на Балканите и сертифицирани екипи за роботизирана хирургия на гинекологични и урологични операции под ръководството на Професор доктор Григор Горчев – Ректор на Медицински университет- Плевен.
Основен проблем – недофинансиране. В условията на криза е трудно, но доказахме, че може да се постигне и задържи финансова стабилност.

8. Колко специалисти работят в момента тук и има ли проблем с липсата на достатъчно кадри? Всички знаем, че преди години лекарите масово бягаха от Плевен.

В болницата работят 435 специалисти лекари, които са достатъчно за извършване дейността по клинични пътеки, за които УМБАЛ – Плевен е сключила договор с НЗОК, а те са всички с изключение на кардиохирургия и трансплантология. През последните две години единици са напусналите.

9. Как успявате да задържате лекарите – достатъчно добре платени ли са?

Болницата е Университетска. По-голяма част от лекарите са и преподаватели. Малко са лечебните заведения, които дават възможност да лекуваш и да преподаваш. Това носи голямо удовлетворение. Дали са достатъчно добре платени – това е относително понятие. Зависи на кой за какво не му стигат парите. В условията на криза е критерий за морал.

10. Разполагате ли с достатъчно апаратура и има ли средства за закупуването на нова техника?

Болницата разполага с необходимата модерна апаратура. Много е трудно с ограничения финансов ресурс, но се справяме. През 2011 год. беше закупена апаратура за 1 900 000 лв. – собствени средства. През 2012 и до края на 2013 година УМБАЛ – Плевен ще получи апаратура за около 6 млн. лева за ранно откриване и лечение на онкологични заболявания по Проект BG161РО001/1.1-08/2010/002 “Ремонт, оборудване и модернизиране на УМБАЛ „Д-р Георги Странски” ЕАД, Плевен”, част от Средносрочната рамкова инвестиционна програма на Министерство на здравеопазването по схема за безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г.

11. Какво е Вашето мнение за прогнозите, че само след десетина години у нас ще има сериозен недостиг на кадри, защото голямата част от лекарите ще потърсят по – добри условия в чужбина?

Не бих искала това да е истина. Човек не живее добре там, където вятърът не знае името му. Ако повече лекари научат и осъзнаят тази древна индианска мъдрост, сигурно по-малко ще напускат България.

12. Коя е Вашата най – голяма мечта?

Да не спирам да мечтая!

Последни новини

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Уроците, които болката ми даде: Как се научих да живея с нея, а не срещу нея Лора Веторато Хроничната болка е като невидима сянка, която те следва навсякъде. Тя няма график, няма правила и определено няма милост. Дълго време се опитвах да я игнорирам, да я потисна, да се преструвам, че не съществува. Но това […]

  • 23.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов подписа официално споразумението за реализация на Програма „Профилактика и укрепване на здравето“, финансирана по линия на Швейцарско-българската програма за сътрудничество. Церемонията се състоя днес в сградата на Министерския съвет и събра високопоставени гости, сред които посланикът на Конфедерация Швейцария в България – Н. Пр. г-н Раймунд Фурер, заместник министър-председателят […]

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Загубих се, за да се намеря: Моето пътуване с ендометриоза и холистичното лечение Лора Веторато Когато за първи път чух за ендометриоза, нямах никаква представа какво означава тази диагноза. Звучеше ми като нещо абстрактно и далечно. Но истината е, че когато болката те удари, когато тялото ти каже „стоп!“, разбираш, че това не е просто […]

  • 13.04.2025
  • /
  • Заболявания

Ендометриозата ме накара да се грижа повече за себе си: Пътят към здравето, който промени всичко Лора Веторато Жените сякаш сме програмирани да забравяме да се грижим за себе си. Обикновено се поставяме на последно място, пренебрегваме нуждите си, за да се погрижим за другите – било то партньори, деца, колеги или семейства. За мен […]

  • 12.04.2025
  • /
  • Заболявания

Репродуктивното здраве е тема, на която през последните години се обръща все по-голямо внимание. Отчасти това се дължи на обстоятелството, че нараства броят на хората, сблъскващи се със сериозни и предизвикателни здравословни препятствия по пътя към мечтаното родителство. Знаете ли, че ендометриозата се среща много по-често, отколкото смятаме, и че тя се нарежда сред основните […]

Инвитро България е уеб сайт, посветен на услугите по ин витро оплождане, обхващащ теми като бременност, майчинство, безплодие, репродуктивно здраве, асистирани репродуктивни технологии (ART), здравни новини и здравен каталог.