Още от Грижи за детето

  • 03.04.2025
  • /
  • Грижи за детето

Кожата на бебето е изключително нежна и чувствителна, което я прави уязвима към външни фактори и ежедневни грижи. В стремежа си да осигурим най-доброто за своето дете, често допускаме несъзнателни грешки, които могат да предизвикат раздразнения, сухота или подсичане. Понякога именно дребните навици – незначителни на пръв поглед – имат най-голямо влияние върху състоянието на […]

  • 07.10.2024
  • /
  • Грижи за детето

Първите месеци след раждането на вашето дете са изпълнени с много предизвикателства и емоции, особено за новите майки. Подготовката с правилните продукти за бременността, кърменето и грижата за новороденото може значително да улесни този период. В тази статия ще разгледаме основните продукти, от които се нуждаете, за да се погрижите както за себе си, така […]

  • 19.04.2024
  • /
  • Грижи за детето

В света на родителите, вниманието към всеки детайл, който може да повлияе на здравето на тяхното детето, е от съществено значение. Сред различните фактори, които играят роля за развитието на децата, текстилът се явява като един от основните елементи, който често остава незабелязан. В тази статия ще разгледаме защо материалите, използвани в детските дрехи, играчки и спално […]

  • 25.04.2023
  • /
  • Грижи за детето

Детските специалисти твърдят, че социализацията е изключително важна за малчуганите. Важно е също да общуват със своите връстници и да се научат на толерантност и разбирателство помежду си. Тези умения гарантирано се придобиват в лагерите за деца. А и за мъниците няма нищо по-добро са са навън сред природата, където на воля да изразходват своята енергия. […]

  • 29.12.2010
  • /
  • Грижи за детето

Анатомо-физиологични особености на дихателната система

Picture of Инвитро България
Инвитро България
особености на дихателната система

Пренаталното развитие на органите на дишането започва в края на първия ембрионален месец чрез пъпкуване на шийния отдел на първичната храносмилателна тръба. В края на третия месец бронхиалното дърво е добре разклонено, а в края на петия месец притежава гъста мрежа от кръвоносни съдове.

mama respirator systemПо това време започва диференцирането на алвеолите, чийто брой расте не само през вътреутробния живот, но и след раждането.

Паралелно с развитието на дихателната пътища се развиват и разклоненията на кръвоносните съдове, блуждаещия нерв и симпатикуса.

Носът на новороденото и кърмачето е малък, къс, с недоразвити околоносни кухини и тесни ходове. Лигавицата му е нежна и богато кръвоснабдена, което при възпалителни процеси води до изразено набъбване и запушване на носните ходове. Това затруднява не само дишането, но и сукането.

Околоносните кухини у кърмачето са недоразвити, макар че максиларните, етмоидалните и сфеноидалните синуси са вече образувани още при раждането. Фронталните синуси се развиват постепенно в течение на първите 4 години и поради това по-рядко се инфектират преди петата години.

Сливиците започвата да се виждат зад небните дъги най-често през второто полугодие, като заедно с третата сливица достигат най-големи размери към предучилищна възраст.

Ларинксът първоначално има фуниевидна форма и е по-тесен. Хрущялът му е недоразвит, гласната цепка – тясна, лигавицата – богато кръвоснабдена.

Трахеята и бронхите у малкото дете са относително по-тесни с недоразвити хрущялни пръстени и добре кръвоснабдена лигавица – предпоставка за по-лесно настъпване на обстукция при възпалителни процеси. Недостатъчното развитие на гладкомускулните и еластичните влакна също допринася за това. От 2-3 годишна възраст енергично се разрастват безхрущялните бронхиални разклонения. Окончателното диференциране на бронхиалното дърво настъпва към 7-годишна възраст.

Белите дробове нарастват непрекъснато и интензивно до 16-годишна възраст, когато се оформя кончателно и основната им струкутрна единица – ацинусът. У новороденото белите дробове тежат около 50 г, а към 10 годишна възраст увеличават масата си 10 пъти. Белият дроб е беден на еластични влакна, но богат на съединителна тъкан, лимфни и кръвоносни съдове.

Медиастинумът у малкото дете лесно се поддава на притискане и изместване от патологични процеси в гръдната кухина. Увеличените лимфни възли могат да притиснат трахеята, бронхите и големите съдове.

Гръдният кош у кърмачето е бъчвовиден по форма поради хоризонталния ход на ребрата и големия предно-заден диаметър, т.е. гръдният кош постоянно се намира в инспираторно положение. Това ограничава съществено възможността за задълбочаване на дихателните движения и обяснява т.нар. физиологична тахипнея при кърмачето.

При намаление на дихателната повърхност газообменът се подобрява чрез учестяване на дишането, но полезният ефект от това е твърде малък поради относително голямото мъртво пространство. След като детето проходи, ребрата заемат постепенно наклонено положение, с което се увеличава резервният белодробен обем.

Честотата на дишането на новороденото е значителна, след което намалява постепенно. Отношението между честотата на дишането към честотата на пулса в кръмаческата възраст е около 1:3, а след третата година става 1:4. При белодробно обусловената диспнея то е по правило по-голямо, а при сърдечно обусловената – по-малко. Ритъмът на дишането у новороденото и малкото кърмаче е неравномерен.

Типът на дишането у кърмачето е коремно-диафрагмален, което се обуславя от формата на гръдния кош. Към пубертета дишането у момчетата става предимно коремно, а у момичетата – гръдно-коремно.
Основаната функция на белите дробове е осъществяването на газообмена, т.е. осигуряване необходимото количество кислород и отделянето на въглероден двуокис.

Последни новини

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Община Казанлък обявява началото на кампанията за прием на документи по програмата за финансово подпомагане на лица и семейства с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от процедури „Ин витро“. Програмата е насочена към семейства и лица, живеещи на семейни начала, които имат постоянен адрес на територията на общината. Периодът за подаване на заявления е определен от […]

  • 08.05.2025
  • /
  • Здравни новини

Заместник-министърът на здравеопазването г-жа Добромира Карева официално представи новия временно изпълняващ длъжността директор на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ (ЗИК) г-жа Десислава Малинова пред членовете на Обществения съвет. Представянето се състоя в рамките на среща, посветена на напредъка по проекта за изграждането на Национална многопрофилна детска болница. В изявлението си пред съвета, г-жа Карева […]

  • 28.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Хормонален дисбаланс и връзката му с ендометриозата Лора Веторато Ако някога сте се чувствали като заложник на собственото си тяло – изтощени, подути, раздразнени, с хаотичен цикъл и постоянна болка – добре дошли в клуба. За много от нас с ендометриоза това не е просто моментно неразположение, а начин на живот, с който се борим […]

  • 27.04.2025
  • /
  • Здравни новини

Пак ли “онези дни” от месеца? Иска ти се да останеш вкъщи, да не ставаш от леглото, да се свиеш на кълбо и да изядеш всички вредни храни, които се изпречат пред очите ти? Според данни от различни научни изследвания, между 16% и 90% от жените в световен мащаб изпитват болки по време на менструалния […]

  • 26.04.2025
  • /
  • Интервюта

Уроците, които болката ми даде: Как се научих да живея с нея, а не срещу нея Лора Веторато Хроничната болка е като невидима сянка, която те следва навсякъде. Тя няма график, няма правила и определено няма милост. Дълго време се опитвах да я игнорирам, да я потисна, да се преструвам, че не съществува. Но това […]

Инвитро България е уеб сайт, посветен на услугите по ин витро оплождане, обхващащ теми като бременност, майчинство, безплодие, репродуктивно здраве, асистирани репродуктивни технологии (ART), здравни новини и здравен каталог.