Напоследък изключително актуална тема е микробиомът – въпросът за чревното здраве и населяващите стомашно-чревния тракт микроорганизми определено е на дневен ред и има защо. Микробиотата до голяма степен дирижира цяла каскада от процеси и механизми в организма ни. Знаете ли обаче, че съществува и вагинален микробиом, твърде специфичен и със свои собствени характеристики?
В днешния текст ще си поговорим именно за него и ще проследим как вагиналната микрофлора изиграва съществено отношение спрямо репродуктивното ни здраве. В контекста на все повечето и зачестяващи репродуктивни проблеми, определено има смисъл да таргетираме въпроса и от този ъгъл – нека започваме!
Какво представлява вагиналният микробиом?
Вагиналният микробиом, също както и чревният, представлява съвкупност от микроорганизми, които населяват зоната на влагалището и имат ключова роля по отношение на женското здраве. За да разберем по-добре тази роля, е важно да познаваме някои от неговите характеристики.
Във вагиналния микробиом доминиращите бактерии са лактобацилите и това никак не е случайно – те произвеждат млечна киселина и по този начин поддържат ниското pH ниво на влагалището (3.5-4.5 pH). Този баланс е важен, тъй като киселинната среда предпазва успешно от инфекции и изиграва основна роля в поддържането на женското здраве. Вагиналният микробиом върши това чрез потискането на растежа на патогенни и болестотворни бактерии като отделя антимикробни вещества и подкрепя растежа и развитието на полезните микроорганизми.
Вагиналният микробиом е изключително зависим от състоянието и баланса на хормоните – ето защо той се променя значително през различните фази от живота на жената. В периодите на пубертет, фертилните години и менопауза той се различава драстично. Например естрогенът, доминиращ полов хормон през репродуктивните години на жената, стимулира производството на гликоген, който пък, от своя страна, служи като храна за лактобацилите и поддържа здравето на микробиома. Най-често срещаният вид лактобацили в микробиома са Lactobacillus spp. Acidophilus и други бактерии от това семейство, като Lactobacillus crispatus, Lactobacillus jensenii, Lactobacillus gasseri и Lactobacillus iners. По отношение на болествотворните микроорганизми, тук спадат Enterobacteriaceae, Streprococcus spp., Staphylococcus spp., Gardnerella vaginalis, Porphyromonas spp., Eubacterium spp., Sneathia spp., Leprotrichia spp., Fusobacterium spp., Megasphaera spp., Veillonella spp., Dialister spp., Lachnobacterium spp., Clostridiu spp., Atopobium vaginae, Prevotella spp., Mobiluncus spp., Corynebacterium spp., Peptostreptococcus spp., и др.
И тук, също както при чревния микробиом, е възможно да се достигне до дисбиоза – когато условно патогенните бактерии вземат превес над полезните и разгърнат вредния си потенциал. За съжаление не е особено трудно вагиналният микробиом да излезе от равновесие.
- честият прием на антибиотици и използването на противозачатъчни имат потенциала да повлияят на баланса във вагиналния микробиом;
- всякакъв вид хормонални изменения и хормонален дисбаланс също изиграват ключова роля и е възможно да доведат до дисбиоза;
- неоптималният избор на храна и прекомерното излагане на стрес, също както и при чревния микробиом, са сред водещите причини да достигнем до състояние на дисбиоза и що се отнася до вагиналното здраве;
- неподходящият избор на измивни продукти (такива с агресивни активни вещества) или твърде честото, прекомерно почистване също може да окажат неблагоприятно влияние;
Как дисбалансът на вагиналния микробиом влияе на репродуктивното здраве?
Вече споменахме, че основната роля на вагиналния микробиом е предпазна – благодарение на него, сме защитени от различни по вид и тежест вагинални инфекции. Когато той се компрометира обаче, тази защита пада – тогава сме в риск да се сблъскаме с някои много неприятни последствия под формата на инфекции.
Бактериалната вагиноза например е свързана точно с потискането на полезните лактобацили и надделяването на болестотворни бактерии. Докато в повечето случаи има ясно изразена симптоматика като течение, неприятна миризма, сърбеж и дискомфорт, в някои случаи е възможно да протече напълно безсимптомно.
Друга често срещана инфекция, свързана с дисбиозата, е свръхрастежът на бактерията Candida albicans и развитие на кандидоза. При нея симптоматиката е свързана с дискомфорт, сърбеж, специфично бяло течение с характерна структура като пресечено прясно мляко или меко сирене.
Общото измежду всички тези инфекции и болести, освен нарушената микрофлора, е повишеният риск от сблъсъка с репродуктивни проблеми. Вагинозите, инфекциите и полово-предаваните болести представляват огромно препятствие по пътя към зачеването и износването на здрава бременност. Тяхното откриване и напълно излекуване е задължително, преди да настъпи забременяване. Често наличието им изначално пречи това да се случи. При всички случаи превенцията и надлежните изследвания са от решаващо значение, тъй като голяма част от тези инфекции е напълно възможно да протичат напълно безсимптомно и ние да не знаем за тях.
Ролята на пробиотиците в поддържането на репродуктивното здраве
От всичко казано дотук може би следващият и най-логичен въпрос е какво може да се направи и по отношение на превенцията, и по отношение на възвръщането на баланса във вагиналния микробиом.
Добрата новина е, че българските пробиотици ни идват на помощ. По същество те представляват щамове полезни бактерии, откривани във ферментирали храни като кисело мляко, кисело зеле, туршии, кимчи, кефир, комбуча. Освен чрез храната, можем да ги приемаме и под формата на пробиотични хранителни добавки. Когато например достигнем до дисбиоза по отношение на чревния си микробиом, пробиотиците имат потенциала бързо и ефективно да отстранят проблема; по същия начин имат положително въздействие и що се отнася до вагиналното здраве и микрофлора.
Някои пробиотични щамове притежават доказано благоприятно въздействие: това са бактериите от семейството на лактобацилите Lactobacillus rhamnosus и Lactobacillus reuteri. Те помагат като:
- поддържат средата кисела чрез производството на млечна киселина и така предпазват от развитието на болестотворни бактерии;
- конкурират вредните патогени, заемайки мястото им и „хранейки“ се с хранителните вещества, без които първите не биха могли да оцелеят;
- отделят водороден пероксид и бактериоцини, които действат антимикробно и унищожават патогените;
- модулират и подсилват имунната система, помагайки на тялото да се отбранява срещу вредните микроорганизми;
Не на последно място е важно да споменем, че пробиотиците имат потенциала да подкрепят и подобрят фертилитета, именно като възвръщат баланса в микробиома. Освен това те могат да регулират общото ниво на възпаление в организма – често срещано при гинекологични проблеми като ендометрит и поликистозни яйчници (и за двете заболявания е известно, че могат да компрометират репродуктивните функции). Пробиотиците успешно подкрепят и мъжкото здраве и здравето на сперматозоидите и подсилват усвояването на ключови вещества като витамин D и фолиева киселина, все съществени за случването на бременност.
Как да изберем подходящия пробиотик за поддържане на вагиналното здраве?
За щастие на пазара се срещат различни видове пробиотични продукти. Имаме наистина възможност да избираме от много разновидности, но водещи остават качеството и бионаличността на продукта. Съветваме ви да търсите пробиотици от последните генерации – те са защитени в микроскопични обвивки, като позволяват на бактериите да преминат живи през ниското pH на стомаха.
Пероралните пробиотици оздравяват чревния микробиом, а оттам се повлиява състоянието на целия организъм, в това число и вагиналното здраве.
От ПроЛакт предоставят на нашето внимание два висококачествени пробиотични перорални продукта под формата на прах и капсули. ПроЛакт ЕООД е високотехнологична компания за разработване и производство на пробиотици, в т.ч. пробиотици от собствената линия ProLact. Освен пробиотици под собствена марка се предлагат и така наречените – probiotics private label, т.е. пробиотици под собствена марка, които основно са насочени за износ.
ProLact Prenatal е пробиотична храна, създадена специално за жени, които планират бременност, вече са бременни или кърмят. Формулата комбинира Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus – два щама, които естествено подпомагат поддържането на здравословен баланс в чревния и вагиналния микробиом. Чревното здраве е пряко свързано с репродуктивното здраве, тъй като бактериалният състав на червата влияе върху имунната регулация и възпалителните процеси в организма. Здравият микробиом е ключов за поддържането на оптимално pH и полезната микрофлора във вагината, което играе роля в предпазването от инфекции, бактериален вагинозис и кандидоза – състояния, които могат да окажат влияние върху фертилитета и комфорта по време на бременност. ProLact Prenatal не само поддържа пробиотичното равновесие, но и насърчава усвояването на ключови хранителни вещества, необходими за развитието на плода и цялостното благосъстояние на бъдещите майки.
ProLact Prenatal+ в капсулна форма надгражда пробиотичния ефект с добавен екстракт от зелен боб – естествен източник на фолати, които са от съществено значение за правилното развитие на нервната система на бебето. Освен че подпомага храносмилането и имунния баланс, тази формула действа активно върху репродуктивното здраве, като поддържа стабилна среда за зачеване и бременност. Пробиотиците играят роля в модулирането на имунния отговор, намалявайки риска от възпаления, които могат да възпрепятстват имплантацията на ембриона или да увеличат вероятността от усложнения по време на бременността. В допълнение, ProLact Prenatal+ помага за намаляване на риска от вагинални инфекции, които са една от честите причини за преждевременно раждане и дискомфорт при бъдещите майки. Тази усъвършенствана формула осигурява комплексна грижа за микробиома и подпомага здравословното протичане на бременността от самото начало.
Ако страдате от влошено вагинално здраве или срещате репродуктивни затруднения, не забравяйте да направите цялостен скрининг, за да се изключи наличието на инфекции. Включването на пробиотици пък значително ще подкрепи здравето ви и ще ви доближи до съкровената мечта за бременност и дете. Желаем ви успех!