Мускулните крампи или спазми са неволеви и често болезнени движения (контракции) на мускулите, което може да се случи на всекиго по всяко време, но особено често се срещат при спортисти и хора, които са физически активни. Спазмите са непроизволни и внезапни съкращения на един или повече мускули, които обикновено са болезнени и могат да продължат от няколко секунди до няколко минути.
Най-често, участващи мускулни групи в този процес са:
– Задната част на подбедрицата.
– Задната част на бедрото.
– Предната част на бедрото.
Крампи на краката, ръцете, корема и по гръдния кош са най – честите. Мускулни крампи са общи и могат да бъдат облекчени от разтягане на мускулите. В момент на спазъм обаче мускулите трудно могат да се разтегнат, най – малкото това е доста болезнено.
Какви могат да са причините за мускулните крампи.
Мускулните спазми често се появяват, когато мускулите са претоварени или наранени. Може да се появят и когато човек е дехидретиран или когато има ниски нива на минерали като калий или калций.
Мускулните крампи могат да се появят, докато играете тенис, голф, плувате, или правите някакви други упражнения. Също могат да бъдат предизвикани и от:
– Алкохолизъм.
– Хипотиреоидизъм.
– Бъбречна недостатъчност.
– Лекарства.
– Метаболитни проблеми.
– Бременност.
Съвети за лична консумация
При появата на първите признаци на мускулни спазми, спрете дейността си и се опитайте да разтегнете и масажирате засегнатите мускули. Когато започва спазъм, затоплянето може да помогне за отпускането на мускулите. Ледът може да бъде полезен след първия спазъм и когато болката е поотминала.
Ако мускулът е все още болезнен, нестероидните противовъзпалителни лекарства, може да помогнат за болката. Ако мускулните крампи са тежки, вашия лекар може да ви предпише лекарства против спазми.
Най-честата причина за мускулните спазми е обезводняването. Често приема на течности облекчава спазмите, но не винаги. Някои напитки за спортисти, които са обогатени с минерали, могат да бъдат полезни.
Други съвети за облекчаване на мускулни крампи:
– Промяна на тренировъчния режим, така че да отговаря на вашите способности.
– Пийте много течности, докато тренирате и увеличете дозите с калий (портокалов сок и бананите са големи източници на калий в кръвта).
– Загряване преди натоварване за подобряване на гъвкавостта.
Кога да се обърнете към медицинско лице
Обадете се към вашия лекар, ако мускулните ви крампи:
– Са тежки.
– Не си отиват с прости методи.
– Повтарят се отново.
– Продължават дълго време.
Какво да очакваме при посещението при доктора.
Той ще направи общ медицински преглед и ще ви свали анамнеза. Най – честите въпроси, които ще ви бъдат зададени са:
– Кога спазмите са се появили за първи път?
– Колко дълго продължават?
– Колко често имате мускулни спазми?
– Колко мускули са засегнати?
– Винаги ли са на същото място?
– Бременна ли сте (ако сте жена)?
– Имали ли сте повръщане, диария, прекомерно изпотяване, често уриниране, или всяка друга възможна причина за обезводняване?
– Какви лекарства взимате?
– Спортувате ли усилено?
– Употребили ли сте алкохол?
Изследвания, които могат да ви бъдат направени:
– Кръвни изследвания:
o Определяне на Калций, Калий, Магнезий или обмяната на веществата;
o Проследяване на бъбречната функция;
o Проследяване на функцията на щитовидната жлеза.
– Електромиография.
– Миелография.
– Тест за бременност.
Приемът на обезболяващи лекарства (аналгетици) е позволен и те могат да бъдат закупени в аптеките без рецепта.
Как да спрем мускулните крампи?
Справянето с мускулните крампи може да бъде предизвикателство, но има няколко стратегии, които могат да помогнат:
- Хидратация: Поддържането на добра хидратация е основно средство за предотвратяване на мускулни крампи. Недостигът на вода в организма може да доведе до спазми.
- Балансирана диета: Поддържането на добре балансирана диета с достатъчно витамини и минерали, включително калий и магнезий, може да помогне на мускулите да функционират правилно и да предотврати крампи.
- Разтягане и упражнения: Редовните упражнения и разтягане могат да помогнат за поддържането на мускулната гъвкавост и здравина, което може да предотврати крампите.
- Избягвайте пренапрежение: Прекомерното натоварване на мускулите може да доведе до крампи. Важно е да слушате тялото си и да не прекалявате с тренировките.
- Почивка и релаксация: Подходящото количество сън и релаксация също могат да помогнат за предотвратяването на мускулните крампи.
Ако мускулните крампи продължават или са особено болезнени, е добре да потърсите медицинска помощ.