Как да предпазим детето си от слънчев удар?
Слънчевият удар се причинява от прегряване на тялото. Това е много опасно за децата, тъй като може да бъде животозастрашаващо. Вижте какви са симптомите на слънчевия удар и какво да направите, за да се предпазите от него.
Какви са причините за слънчевия удар при децата?
Слънчевият удар при деца възниква в резултат на прегряване на тялото, в резултат на продължителна, пряка слънчева светлина. Главата и шията са особено чувствителни.
Как тялото на детето реагира на прекомерната слънчева светлина?
В резултат на прекомерната инсолация, потните жлези спират да работят правилно, така че тялото на малкото дете не може да се охлади чрез изпотяване и да разсее излишната топлина. В резултат на това детето ще се дехидратира и тялото му ще се нагрее до висока температура над 40 градуса по Целзий. Това е така, защото центърът за терморегулация при децата все още не работи напълно.
Слънчев удар
Понякога е трудно да разпознаем момента, в който детето получава слънчев удар. Ако обаче след по-продължителна разходка забележите следните симптоми при вашето малко дете, непременно се свържете с вашия лекар или заведете детето си в спешното отделение. При слънчев удар трябва да се реагира възможно най-скоро.
Най-честите симптоми на слънчев удар включват:
-висока телесна температура, която може да достигне до 42 C;
-липса на изпотяване и гореща, суха и зачервена кожа;
-втрисане и понякога дори конвулсии;
-бързо дишане;
-повръщане;
-общо изтощение и апатия;
-раздразнителност и плач, обикновено причинени от главоболие;
-оскъдно уриниране;
-загуба на съзнание.
Как можете да помогнете на детето си при слънчев удар?
Дръжте бебето си хладно преди пристигането на линейката. Можете да използвате кърпи или чаршаф, който е предварително накиснат в студена вода. Детето трябва да бъде съблечено така, че хладната материя да е обвита около цялото му тяло. Опитайте се да смените кърпата с нова всеки път, когато усетите топлина. Освен това можете да масажирате прасците и стъпалата на вашето дете. Благодарение на това ще възстановите правилното му кръвообращение.
Как да предпазим детето си от слънчев удар?
Избягвайте слънцето между 11 и 15 часа, когато ултравиолетовата радиация е най-висока. В горещите дни е най-добре да се разхождате с детето си сутрин и следобед между 7-10 и след 16 часа.
Редовно охлаждайте кожата на бебето. Можете да използвате пелена или памучна кърпичка, навлажнена с хладка вода или специален спрей с термална вода.
Главата на детето трябва да бъде специално защитена от прегряване, така че се уверете, че главата на детето е правилно покрита, дори когато е на сянка. Перфектна ще бъде шапка с козирка или шапка с голяма периферия, която също ще предпази врата от слънцето.
През слънчевите горещи дни обличайте детето си леко и ефирно. Изберете дрехи от тънък памук или лен, които ще предпазят вашето мъниче от прегряване.
Хидратирайте редовно бебето си. Ако кърмите, слагайте ги по-често от обикновено, а на по-голямото дете давайте минерална вода или студен чай, дори когато не иска да пие.
Преди да излезете от вкъщи, намажете детето със слънцезащитен крем. Ако прекарвате повече време навън с бебето си, например на плажа, нанасяйте отново крема на всеки 2 часа. Мажете детето и след всяко къпане във водата.
Никога не оставяйте детето си в гореща кола, дори и за няколко минути, тъй като това може да причини инсулт. Когато пътувате с кола, предпазвайте детето си от пряка слънчева светлина, например като поставите специална ролетна щора или сенник на прозореца.