Представете си, че имате “мистериозна” болест. Години наред ходите от лекар на лекар, а в отговор на търсенията си получавате теории, че състоянието ви е резултат от „стрес“ или „лошо храносмилане“. Казват ви, че преувеличавате, или най-лошото – убеждават ви, че е “нормално” да ви боли по време на цикъл. А каква е истината? Тя се крие в едно заболяване, за което не се говори достатъчно – ендометриоза, хронично заболяване, което засяга милиони жени по света. Според различни официални данни, диагностицирането ѝ отнема между 5 и 10 години. Но защо е толкова трудно да бъде диагностицирана и защото отнема толкова време? Нека разберем.
Какво представлява ендометриозата?
Ендометриозата е състояние, при което тъкан, подобна на ендометриума (лигавицата на матката), започва да расте извън нея – по яйчниците, маточните тръби, перитонеума и дори по други органи като червата и пикочния мехур. Това води до възпаление, сраствания и болка, която често се усилва по време на менструация.
Защо диагнозата се бави толкова дълго?
Основните проблеми при диагностицирането на ендометриозата са, че симптомите ѝ могат да наподобяват други заболявания; менструалната болка все още се приема за “нормална”; медицинските специалисти не са достатъчно информирани, като, в същото време, методите за диагностициране са ограничени. Ще изброим основни причини за забавянето, като в никакъв случай те не са описани по тежест или важност.
Ендометриоза и нейните неспецифични и разнообразни симптоми
Често симптомите на ендометриозата могат да наподобяват други заболявания като:
- Синдром на раздразненото черво (IBS)
- Възпалителни заболявания на таза
- Уроинфекции и цистит
- Фиброми на матката
От друга страна, силата и интензивността на болката при ендометриоза не винаги са в пряка пропорционалност със степента на заболяването. При някои жени с тежка форма симптомите са слаби или дори отсъстват, докато при други жени с лека форма – болката е силна.
В 21 век все още се приема, че менструалната болка е „нормална“
Много жени от най-ранна възраст, често под влиянието на майките или приятелките си, свикват с идеята, че силната менструална болка е „част от това да бъдеш жена“ и не търсят медицинска помощ. Дори когато се консултират с лекар, те често получават съвет да приемат болкоуспокояващи или хормонални контрацептиви, без да се изследва възможността за ендометриоза. Все пак трябва да признаем, че в последните години много от организациите по света, работещи за увеличаване осведомеността за ендометриоза постоянно изтъкват факта, че “не е нормално да боли”.
Недостатъчна информираност сред някои от медицинските специалисти
Въпреки че броят на медицинските специалисти, които познават болестта, се увеличава всеки ден, все още някои лекари подценяват оплакванията на пациентките си, като ги приписват на стрес, психосоматични фактори или други гинекологични състояния. Тази тенденция е много опасна, тъй като може да доведе до закъсняла диагноза или погрешно лечение.
Диагностичните методи остават ограничени
- Ултразвукът може да открие по-големи ендометриозни кисти (ендометриоми), но не е надежден за откриване на по-малки лезии.
- Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) дава по-подробна информация, но все още не е стандартен метод за диагностика.
- Лапароскопията остава „златният стандарт“ за потвърждаване на ендометриозата, но е инвазивен хирургичен метод, който не се прилага рутинно и който изисква по-детайлна предварителна подготовка.
Как би могъл да се ускори процесът на диагностика?
За да се намали времето за установяване на диагнозата и да се подобри качеството на живот на пациентките, са необходими:
- Развитие на нови неинвазивни диагностични методи като биомаркери в кръвта или усъвършенствани образни изследвания.
- Повишена информираност сред жените за симптомите на ендометриоза.
- Обучение на медицинските специалисти за ранно разпознаване на заболяването, както и по-добра комуникация между различните медицински специалисти, за да се избегне дългото лутане между гинеколози, гастроентеролози и други лекари.
Ендометриозата е сериозно заболяване, което засяга физическото и психическото здраве на милиони жени. Въпреки това, диагнозата често се забавя с години, поради сложността на симптомите и липсата на достатъчно ефективни диагностични методи.