Димитър Димитров – биолог в Клиника „Малинов“
1. Представете се на нашите потребители
Здравейте! Казвам се Димитър Димитров и работя като биолог в семинологична лаборатория на Клиника „Малинов“.
2. Работата в ин витро центъра доставя ли ви удоволствие?
Работата в ин витро център е специфична. Да, доставя ми удоволствие да помагам на хората с каквото мога. Понякога обаче е трудно да помогна и тогава усещането е неприятно.
3. Специално отношение ли изискват двойките попаднали при вас? Може ли да се каже, че са с особен емоционален заряд?
Емоционалното състояние на една двойка, която се опитва да има дете, но по някаква причина бебето се бави, е доста сложно. Най-важното в такъв момент е да им се окаже подкрепа и да се подходи професионално към откриването на причината за това. Понякога пречката се отстранява сравнително лесно, а в други случаи изисква повече време и средства. Ние помагаме на двойките да преминат по един път, постлан със страхове, надежди и разочарования, и когато успеем, усещането за всички е неуписуемо.
4. Колко време отнема едно пълно/разширено изследване на мъжки фактор?
Първоначалното изследване е разширена спермограма. Резултатите от нея са готови за около 24 часа. За да е коректно обаче, са нужни няколко дни подготовка преди да се даде пробата – полово въздържание, без употреба на алкохол и антибиотици. Това изследване обаче не винаги е достатъчно. Често се налагат допълнителни изследвания, като наличие на различни микроорганизми, тест за ДНК фрагментация и други, които на базата на рeзултата от спермограмата се назначават от лекуващия лекар.
5. Чували сме за генетично изследване на сперматозоидите, прави ли се при вас и достъпна ли е цената?
При нас се прави изследване за ДНК-фрагментация (SDI тест). Отделно би могло да се направи генетично изследване на сперматозоидите с FISH. SDI теста се прави сравнително често при по-ниски стойности на показателя морфология на сперматозоидите. Цената му е съпоставима с тази на разширената спермограма. Изследване с FISH се прави много рядко при нас, поради това, че резултата от него рядко може да ни е полезен при методиките на работа, които сме възприели в нашата клиника.
6. Мислите ли,че вредните навици са виновни за промените в сперматогенезата?
Върху качеството на сперматозоидите оказват влияние много и разнообразни фактори. Естествено, че някои вредни навици, оказващи неблагоприятно въздействие върху организма като цяло, влияят и върху качеството на сперматозоидите.
7. Кои от тях са най-опасни?
Трудно е да се степенува въздействито на факторите на околната среда. За много от тях няма достоверни резултати от научни изследвания. Злоупотребата с алкохол влияе негативно върху сперматогенезата, но често вредните навици са в комплексно действие със социално-икономически фактори, като стрес, преумора, лош хранителен режим.
8. Може ли след период на ограничения, мъжете сами да си подобрят качеството на спермата?
Имал съм случаи, когато пациенти са идвали с показатели в спермограмата под норма, и след няколко месеца те са се подобрявали без лекарска намеса. Това обаче са случаи, когато хората като цяло са с добри показатели, но за няколко месеца са били поставени при по-тежки условия, например студентска бригада, нощни смени на работа, продължителен извънреден труд, високо ниво на стрес и др. При тях след промяна на условията показателите се връщат към нормалните си стойности. Когато обаче проблемът е от друго естество, много рядко показателите биха се променили без лекарска помощ.
9. Вярно ли е че на всеки няколко месеца се променя спермограмата?
Както вече казах, показателите в спермограмата се повлияват и от външни фактори. Освен от тях, с напредване на възрастта качеството на семенната течност се понижава. Често може да се получи и бактериална инфекция без да се усети от пациента, което също повлиява качеството на еякулата.
10. Посъветвайте нещо младите хора, за по-здравословен начин на живот.
Като цяло да следят здравето си. Да се борят със заседналия начин на живот, да ходят на планина в свободното си време, да прилагат различни техники за справяне със стреса. Добре би било при възможност да си правят профилактично спермограма, например веднъж годишно или дори веднъж на две години.