Деветият конгрес на Българското дружество по белодробни болести (БДББ) се проведе от 24 до 27 октомври в КК Златни пясъци край Варна. Форумът събра български пулмолози, за да обсъдят най-новите постижения в областта на белодробните болести.
Конгресът предложи изключително наситена научна програма, фокусирана върху социално значими заболявания като астма, ХОББ, пневмонии, туберкулоза и съдови болести на белия дроб.
Церемонията по откриването бе уважена от Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Снежана Апостолова, зам.-кмет на Община Варна, проф. д-р Димитър Райков, ректор на МУ Варна, проф. д-р Силва Андонова, изпълнителен директор на УМБАЛ “Св. Марина” – Варна. Приветствия поднесоха проф. Димитър Райков и проф. Силва Андонова, а поздравителни адреси дойдоха и от министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева и от председателя на УС на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.
В научната програма на конгреса, съставена от председателя на научния комитет доц. д-р Явор Иванов, бяха включени лекции на почетните членове на БДББ от чужбина проф. д-р Йоанна Хоростовска-Винимко, Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, от Националния институт по туберкулоза и белодробни заболявания (NITLD) във Варшава, Полша – вицепрезидент на Европейското респираторно общество, проф. д-р Майкъл Нидерман, Prof. Michael Niederman, от Университета Weill Cornell в Ню Йорк, проф. д-р Сами Суиса, Prof. Samy Suissa, от Университета McGill, Монреал, Канада, проф. д-р Маркос Рестрепо, Prof. Marcos Restrepo, от Университета на Тексас в Сан Антонио, САЩ, както и на проф. д-р Алберто Папи, Prof. Alberto Papi, от Университета на Ферара, Италия, проф. д-р Хорст Олшевски, Prof. Horst Olschewski, и проф. д-р Андреа Олшевски, Prof. Andrea Olschewski, от Университета в Грац, Австрия, проф. д-р Джерард Крайнър, Prof. Gerard Criner, от Университета Temple във Филаделфия, САЩ, проф. д-р Юрг Лойпи, Prof. Jörg Leuppi, от Университета в Базел, Швейцария, проф. д-р Джефри Чуп, Prof. Geoffrey Chupp, от Университета Yale, а също и на водещите представители на българската пулмологична наука.
По традиция УС на БДББ връчи своите отличия на пулмолози с особени заслуги. Награда “За цялостен принос към обучението по пневмология и фтизиатрия на името на проф. Ванко Ничев” беше присъдена на доц. д-р Явор Иванов от МУ Плевен и УМБАЛ “Г. Странски” – Плевен, създател на школа в българската пулмология, допринесъл за международния престиж и авторитет на БДББ, инициатор и създател на първите български епидемиологични студии в областта на бронхообструктивните заболявания, председател на БДББ в периода 2012 – 2014 г., член на Националния експертен борд по пневмология и фтизиатрия, председател на Експертния борд по белодробни болести към БЛС.
С наградата за принос към развитието на пневмо-фтизиатричната мрежа на името на д-р Димитър Граматиков беше удостоен д-р Кирил Палавеев, дългогодишен управител на СБАЛББ София област. Грамота за принос към развитието на пневмо-фтизиатричната мрежа получиха д-р Цветан Бонов, дългогодишен завеждащ на Фтизиатричното отделение при МБАЛ Монтана и д-р Антония Колева – дългогодишен управител на СБАЛББ Габрово. Грамота “За особени заслуги към БДББ” беше присъдена посмъртно на проф. д-р Венелин Божидаров, автор на пластиките – символ на БДББ. Наградата “За особени заслуги към БДББ” – авторска пластика на проф. Венелин Божидаров и грамота “Почетен член на БДББ” – беше връчена на видните учени от чужбина проф. д-р Хорст Олшевски от Медицинския университет в Грац, Австрия, на проф. д-р Юрг Лойпи от Университета в Базел, Швейцария, и на проф. д-р Алберто Папи от Университета на Ферара, Италия.
Председателят на УС на БДББ проф. д-р Диана Петкова споделя основните теми, по които се проведоха симпозиумите с гостите от водещи университети от Америка и Европа:
“Дискусиите на нашия конгрес бяха на нивото на европейските форуми, на които ние присъстваме редовно, повишавайки квалификацията си. Ние говорим на един език с чуждестранните си колеги – това означава, че сме на нивото на лекторите, които идват тук, имаме самочувствието и увереността да задаваме въпроси и да правим коментари на това, което те ни представят, което за мен е знак, че можем да се гордеем с това, което правим в нашата страна. Цялата палитра от белодробни заболявания сме вложили в научната програма, но най-силните симпозиуми бяха на нашите чуждестранни гости. Сред тях бяха симпозиумите за белодробни инфекции с лектори нашите гости от Америка – проф. Майкъл Нидерман от Ню Йорк и проф. Маркос Рестрепо от Университета в Тексас. Те са почетни членове на нашето дружество, а са и сред учените, които списват препоръките за лечение на пневмонии в света. Проф. Сами Суиса от Канада е един от най-признатите биостатистици в света в областта на бронхообрструктивните заболявания. Критичният прочит на клиничните изпитвания през погледа на този биостатистик дава основание на всеки да разбере къде е истината. Невероятен екип дойде от Австрия – проф. Хорст Олшевски и проф. Андреа Олшевски, които работят в областта на съдовете на белия дроб. Проф. Хорст Олшевски е сред най-изявените учени в света, които се занимават с този толкова тежък проблем, водещ пациентите до инвалидизация, ако не се открие своевременно, и до необходимост от белодробна трансплантация. Проф. Джефри Чуп и проф. Джерард Крайнър, които идват също от университети в Америка, са членове на експертните бордове по бронхообструктивни заболявания. Те говориха за лечението на астмата, на ХОББ и за новостите, които ни очакват през 2025 г. Още преди техните комитети да са публикували тези издания, ние вече сме наясно какви промени се очакват в стратегията на лечение на тези болести. Проф. Йоанна Хоростовска поднесе на аудиторията ни темата за ранното откриване на рака на белия дроб – за скрининга на белия дроб, български експерти също представиха изследвания в тази тема. Новият почетен член на дружеството ни – проф. Юрг Лойпи от Университета в Базел, Швейцария, е експерт на Европейското респираторно общество в бронхообструктивните заболявания, и един от учените, които въвеждат нови тестове за изследване на белодробната функция – тежка материя, която обаче ни дава възможност да обективизираме състоянието на белия дроб. С нас беше и проф. Алберто Папи от Университета във Ферара, Италия, също почетен член на БДББ – водещо име в областта на астма и ХОББ.”
Проф. Петкова посочва, че основна наша грижа на Българското дружество по белодробни болести са младите хора: “Нашето дружество влага много усилия в тази посока – да предадем нашите знания на младите специалисти. Всяко година организираме поне по два курса за повишаване на тяхната квалификация, като се стремим да каним за лектори най-добрите – националните експерти по различни интернистични специалности – кардиолози, хематолози, гастроентеролози, които да им преподават знанието във вътрешната медицина. В Европа тясната специалност няма висока стойност, ако преди това нямаш специализация по вътрешни болести. Затова в тези курсове ние се стремим да им дадем най-важното в тази посока – да имат сензори и за други заболявания. Абсолютно безплатно организираме тези курсове за нашите млади специализанти. Тази година посветихме лятното ни училище на функционалното изследване на дишането с водещ проф. Юрг Лойпи. Трябва да изкажем благодарност на Медицинския университет – Варна, защото това обучение беше подкрепено от университета и се проведе под егидата на ректора проф. д-р Димитър Райков, тъй като когато научно дружество и университет вървят ръка за ръка, това придава съвсем различна тежест на обучението.”
Във финалния ден на Деветия конгрес на Българското дружество по белодробни болести бяха присъдени наградите за най-добро представяне на постерната сесия и оралните презентации. На първо място беше класиран колективът Н. Кючуков, З. Иванова, Г. Вергилова, Т. Риза, Н. Митева, Ю. Иванов с разработката: “Фактори, допринасящи за смъртността сред пациенти с идиопатична белодробна фиброза на антифибротично лечение”. На второ място беше класиран колективът Ф. Мустафа, П. Йорданов, П. Георгиев, П. Пенева, А. Антонов, В. Димитрова с разработката: “Съотношение неутрофили/лимфоцити, тромбоцити/лимфоцити и CRP като прогностични маркери при пациенти с обострена хиперкапнична дихателна недостатъчност”. На трето място беше класиран колективът В. Благоева, В. Ходжев, Р. Иванчева с разработката: “Фактори, свързани с висок риск от смъртност при хоспитализирани пациенти с ковид-19 инфекция”. При оралните презентации награда получи д-р Теодора Михалова за разработката на колектива Т. Михалова, Е. Меков, С. Първанов, Р. Хайралла, Й. Ямакова и Р. Петков „Торакално ултразвуково изследване – място в алгоритъма за оценка на пациенти с дифузни интерстициални белодробни заболявания“ на колектив Т. Михалова, Е. Меков, С. Първанов, Р. Хайралла, Й. Ямакова и Р. Петков. Наградите връчи доц. Владимир Ходжев, зам.-председател на БДББ. Проф. Диана Петкова, председател на УС на БДББ, благодари на всички участници и гост лектори, които се включиха в научната програма на най-високия форум на българските пулмолози и закри конгреса.
Форумът на българските пулмолози през погледа на чуждестранните лектори:
Това беше удивителен конгрес, ние всички прекарахме чудесно времето си тук, това е единственият конгрес, който има забележителна комбинация от наука и общуване. Мисля, че то е нещо, което е изгубено някъде през годините, но Българското белодробно дружество е успяло да избяга от това раздалечаване. По този начин ние имахме възможност да се срещнем с учени от различни краища на света, да градим връзки и в крайна сметка да правим наука съвместно, защото си партнираме с тези хора. Това е огромна възможност и БДББ ни я осигури. Виждам, че българските колеги нямат търпение да научат новостите в нашата наука и да усъвършенстват своята клинична практика. Задават интересни въпроси, искат да израснат и в научно, и в клинично отношение. Качеството на клиничната работа явно е високо, ние разбрахме това от въпросите, които българските колеги ни задаваха на сесиите. Проф. Сами Суиса, Prof. Samy Suissa, от Университета McGill, Монреал, Канада
Никога досега не съм бил в България, и съм очарован от вниманието на нашите домакини – лекарите от Българското дружество по белодробни болести. Това са първите ми впечатления. От медицинска гледна точка се срещнахме с колегия с висок интелект и интерес да се учи, с много висока научна ангажираност да се достигне до нови знания. Българските колеги имат потенциал и много ресурси да научат още, те са много ярка, ангажирана професионална група с висока квалификация. Проф. Джерард Крайнър, Prof. Gerard Criner, от Университета Temple във Филаделфия, САЩ
За първи път участвам на форум на Българското белодробно дружество и съм впечатлен от изключително високото ниво на лекторите и на наистина ангажираната аудитория, активна, с отлични въпроси, както и от прекрасното гостоприемство. Оценявам, че пулмолозите са едни и същи по целия свят – ние всички се стараем да направим най-доброто за нашите пациенти. Независимо от типа на здравната система, която имаме, независимо от културата, към която принадлежим, ние имаме едни и същи проблеми с пациентите – тютюнопушенето, емфиземът, астмата, рака. Когато си в зала, пълна с пулмолози, ти се чувстваш у дома. Проф. Джефри Чуп, Prof. Geoffrey Chupp, от Университета Yale, САЩ:
Това беше голям конгрес, открих много интересни теми и обсъждания както на лекциите на международните, така и на местните лектори. В програмата имаше теми от различни области на респираторната медицина. Аз бях поканен като специалист в белодробната хипертония, което е рядка болест, но важна, и смятам, че трябва да бъде по-често поставяна във фокуса на пулмолозите, защото пулмолозите полагат специална грижа за пациентите с белодробна хипертония и трябва да знаят как да я диагностицират и как да я лекуват. Забелязах, че българските белодробни лекари са силно ангажирани с качеството на своята работа, те имат статистика, интерпретират своите собствени данни и се грижат да вземат решения съобразно тях. Това е много важна стъпка, защото не е достатъчно само да се слушат лекции на учени от други страни. Нека продължават по този път, важно е да имат връзка с университетите, университетската медицина е важна, защото има и доктори на науките, и млади хора, които са с интерес към темите. Важно е университетите да са въвлечени в белодробната наука – това ще е бъдещето на респираторните общества, както и на цялата респираторна медицина. Проф. Хорст Олшевски, Медицински университет Грац, Австрия:
Това е моето първо посещение на форум на българските пулмолози, науката на този конгрес беше на много високо ниво, защото имаше поканени много известни лектори от различни краища на света, които не е лесно да се срещнат на едно място. За мен това беше перфектно сверяване с последните новости от всички съществени теми на пулмологията. Освен това имах възможност да общувам с българските колеги. Научих и за основните предизвикателства пред българските пулмолози. Разбрах, че те са много амбициозни, много сериозно работещи хора, опитващи се да осигурят най-добрата грижа, която е възможна във вашите условия, те са много ревностни в търсенето на нови знания – това е впечатляващо (залата винаги беше пълна – това е много важно!), и искат да прилагат новите знания, много повече въвлечени в това от техните връстници на Запад. Проф. Андреа Олшевски, Медицински университет Грац, Австрия:
Това беше един много добре организиран форум, много съм впечатлен, забележителни лектори имаше, които поставиха наистина високи стандарти. А младите български пулмолози търсят нови знания, в това се уверих преди малко повече от месец, когато водих тяхното лятно училище по функционални изследвания на белия дроб. Тези млади хора имат силен интерес да получат нови знания и активно черпят от опита на другите успешни решения на проблемите, с които се срещат в клиничната практика – те са наистина интерактивни. Бях впечатлен от случаите от тяхната практика, които представиха на конгреса. Нека продължава така Българското белодробно дружество – да прави добър микс от гостуващи и местни лектори, защото е важно младите специалисти да видят своите професори на катедрата, заедно с международни учени от различни континенти. Проф. Юрг Лойпи, Prof. Jörg Leuppi, от Университета в Базел, Швейцария:
Впечатленията ми от конгреса на българските пулмолози са много добри, бяхме свидетели на високи стандарти в науката, успоредно с високи стандарти на ангажираност, на включване на участниците при превеждането на науката в клиничната практика. Присъствието на млади белодробни лекари е много ценно. Много добре са организирани българските пулмолози, имат добра мрежа за споделяне на знания по активен начин. Те са жадни за знания, за усъвършенстване – разбират, че не стига само да имаш образователен документ, но и да си в състояние да схванеш и да приложиш наученото. Проф. Алберто Папи, Prof. Alberto Papi, от Университета на Ферара, Италия:
Смятам, че това беше един наистина добър конгрес, много съвременен, посветен на важни научни теми, съществени за практиката на белодробната медицина. Това, което бих отбелязал, е високото качество на лекторите, важността на темите, ентусиазма на всички участници и на цялото ръководство на дружеството. За мен е чест да бъда поканен да съм част от това събитие и да видя една фантастична група хора, които учат заедно, работят заедно и израстват заедно като общност. А в личен план – благодарение на нашите домакини можех да се чувствам като у дома сред тези прекрасни хора в красивия град Варна – град с дълга история и с топло гостоприемство. Щастлив съм да видя младите лекари – бъдещето на научното дружество в една много добра комбинация от опитни лектори и млади надежди – да бъдат заедно в добре сработена група от учени и клиницисти. Надявам се този тип събития да продължат да се случват, защото е много важно да се гради общност от лекари, които имат близки цели в грижата за пациентите. За съжаление нашите пациенти страдат много и ние се надяваме, че с контрола върху тютюнопушенето ще можем да осъществим превенция на някои тежки заболявания. БДББ е общество, което израства с всеки следващ форум, на който идвам, дружество, което е много енергично и търсещо нови знания – нетърпеливо да научи още новости. Проф. Маркос Рестрепо, Prof. Marcos Restrepo, от Университета на Тексас в Сан Антонио, САЩ: