Все повече жени отлагат да родят по-различни съображения, основно заради своята кариера, което създава доста опасности. Най-подходящата възраст за раждане е след като жената е навършила пълнолетие до 35 години. Това каза за БТА началникът на Неонатологичното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Шумен д-р Лиляна Куздова, след като в лечебното заведение днес бе открита семейна стая, в която родителите на недоносените бебета ще могат да прекарват време с децата си.
„Все повече ражданията се отлагат и до 40-50 години. Това създава доста опасности и за бременната жена, и за раждането на детето. При раждане в по-късна възраст обикновено има повече проблеми при майките, част от тях имат различни заболявания – хипертония, по-голяма е честотата на диабет и на други социално значими заболявания, а това създава трудност при износването на бременността, оказва съществено влияние и върху децата. Много по-голям е процентът на недоносените деца при майки, които са възраст над 35 години. След тази възраст рязко се ръст на ражданията с малформации след 35-годишна възраст“, отбеляза д-р Куздова. покачва и честотата и на хромозомните заболявания, на вродените аномалии. Наблюдава се значителен
Според нея, за да бъдат стимулирани жените да раждат, когато са по-млади е необходимо да има информационна кампания, чрез която да научават и да им се припомня какви са опасностите и последствията при отлагане на раждането. „Основна опасност е раждането на недоносени деца, някой от тях с екстремно ниско тегло, на границата със жизнеспособността, които се нуждаят от по-продължително лечение, а в някой случаи има трайни последствия за децата“, уточни Куздова след като в МБАЛ – Шумен бе открита именно семейна стая, в която родителите на недоносените бебета да прекарват време с децата си, преди да бъдат изписани.
По думите ѝ в стаята ще бъдат настанявани родителите на недоносени бебета, за които се изисква по-продължителен престой в болнично заведение и е изключително важно за майката да има близост с детето си. Тя ще нощува в стаята, в нея през деня ще може да бъде и бащата. „Това създава семеен уют, подпомага жената, носи ползи и за недоносеното бебе . В тази стая майката ще бъде обучавана и в оказването на грижа за недоносеното си дете си, след като бъде изписано“, каза пред репортер на БТА Куздова.
„Различен е престоят на недоносените бебета в болницата в Шумен. Това зависи от степента на недоносеност и от тежестта на състоянието им. За тези, които тежат около килограм, в някои случаи болничният престой продължава дори до два месеца, а недоносените в по-малката степен – от 10 до 20 дни, докато се стабилизират жизнените им функции и майката се обучи да се грижи и да храни детето си“, допълни Куздова.
Първата майка, настанена в стаята, за да има контакт с недоносеното си бебе, бе Селиме Недин, на 33 г. Тя каза, че имала проблем и при първото си раждане.