Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов взе участие в инициативата на фондация „Живот с рак“. В чест на Международния ден на жената той посети пациентките, хоспитализирани в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология „Проф. Иван Черноземски“ в София, и поднесе цветя на всяка от тях.
„Любовта и уважението към жените трябва да бъдат изразявани не само на този ден, а през цялата година. Те са в основата на обществото и неговото бъдеще“, заяви министър Кирилов.
Той изрази признателност към ръководството на лечебното заведение, в лицето на директора доц. Димитър Димитров, за подкрепата на инициативата „Осем звезди в осем болници за 8 март“. Кампанията се организира от фондация „Живот с рак“ за втора поредна година.
На пациентките министърът пожела здраве, вяра и надежда.
В изявление пред медиите доц. Кирилов подчерта значението на превенцията на онкологичните заболявания. Той отбеляза, че в рамките на Националния план за борба с рака са разработени и предложени две скринингови програми – за рак на маточната шийка и за рак на дебелото черво.
Министърът обяви, че предстои разширяване на Националната програма за ваксинопрофилактика на ракови заболявания, свързани с Човешкия папилома вирус, като се предвижда в нея да бъдат включени и момчета.